Depilacja woskiem – metody, wady i zalety
Jedną z metod usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja woskiem. Można to zrobić na na ciepło woskiem płynnym lub wykorzystać do tego dostępne w każdej drogerii plastry z woskiem. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Depilacja woskiem to jedna z popularniejszych technik usuwania zbędnego owłosienia. Zapewnia nawet do 5 tygodni gładkiej skóry, dzięki czemu oszczędza czas podczas codziennej pielęgnacji. Jest coraz chętniej wybierana, więc warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.
Najpopularniejsze metody depilacji woskiem
Tak naprawdę metody depilacji woskiem są dwie:
- depilacja wygodnymi w użyciu plastrami z woskiem,
- depilacja woskiem nakładanym za pomocą patyczka.
Ciekawą alternatywą dla depilacji woskiem jest depilacja pastą cukrową, której działanie jest niemal takie samo – z tą różnicą, że pasta cukrowa jest wielokrotnego użytku i można wydepilować jedną porcją całe ciało, a każdy plaster wosku oderwany od skóry już się do ponownego użycia nie nadaje.
Depilacja woskiem w domu
Depilować można się w domu. Jeśli się na to zdecydujemy, powinniśmy sięgnąć raczej po plastry z woskiem, które są dużo prostsze w użyciu. Wystarczy przygotować odpowiednio skórę: wziąć ciepłą kąpiel, aby rozgrzać ją i rozpulchnić mieszki włosowe. Ważne, aby nie nakładać na skórę po kąpieli żadnych olejków i balsamów, a zamiast tego użyć talku, pudru lub zasypki. Teraz pozostaje już tylko rozgrzać plaster w dłoni, nakleić go na wybrany fragment skóry, wygładzić i oderwać energicznym pociągnięciem pod włos.
Depilacja woskiem u kosmetyczki
Opcja zdecydowanie droższa, ale dająca znacznie lepsze efekty, to depilacja woskiem w gabinecie kosmetycznym. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą pozbyć się włosków szybko i na długo. W gabinetach stosuje się zazwyczaj ciepły wosk, który zastyga dopiero po nałożeniu na skórę specjalną szpatułką i wyłapuje o wiele więcej drobnych włosków. Kosmetyczka precyzyjnie używa go na naszym ciele, fragment po fragmencie. Co ważne, przed takim zabiegiem można użyć kosmetyków, które delikatnie znieczulają, więc depilacja jest bezbolesna.
Przeciwwskazania do zabiegu
Nie powinno się depilować woskiem, gdy mamy:
- żylaki i popękane naczynka,
- alergie i choroby skórne,
- obrzęki o różnym pochodzeniu,
- niską krzepliwość krwi.
Jakie są zalety depilacji woskiem?
Plusów depilacji woskiem jest naprawdę wiele. Przede wszystkim trwałość, bo usunięte woskiem owłosienie odrasta dopiero po co najmniej 4 tygodniach. Jeśli chcemy mieć gładką skórę nieco dłużej, wystarczy zastosowanie do depilacji lub po niej kosmetyków opóźniających wzrost włosków. Oprócz tego depilacja woskiem osłabia włoski, dzięki czemu z każdym kolejnym zabiegiem odrastają cieńsze i są łatwiejsze do usunięcia. Co równie ważne depilacja woskiem – w przeciwieństwie do różnego typu kremów i preparatów – nie powoduje pieczenia i świądu, więc skóra po zabiegu jest gładka i bez podrażnień.
Jakie są wady depilacji woskiem?
Bolesność to pierwszy i najczęściej wymieniany minus depilacji woskiem. Włoski wyrywane są wraz z cebulkami, więc u osób mniej odpornych na ból ten zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Drugim minusem jest częste wrastanie włosków po depilacji woskiem i związane z tym zapaleniem mieszków włosowych – uchronić przed nim można się peelingami.
Dodaj komentarz