Oleje dla skóry. Czy są ważne, jak działają i jak je dzielimy?

Dla prawidłowego funkcjonowania skóry niezwykle ważna jest bariera hydrolipidowa. Aby zapobiec jej uszkodzeniu należy stosować odpowiednie kosmetyki ochronne. Jednymi z nich mogą być oleje. Jak wybrać te najlepsze i najskuteczniejsze?

Oleje w pielęgnacji skóry

Zdrowa skóra ma nienaruszoną barierę hydrolipidową. Utracie wody zapobiegają dwa rodzaje tej warstwy: zewnętrza i wewnętrzna (znajduje się w warstwie rogowej naskórka). Ich zadaniem jest także ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz i mikroorganizmami. Aby ta ochrona była skuteczna, zewnętrzna warstwa musi być pokryta odpowiednim kosmetykiem.

Rodzaje olejków

Oleje dzielimy na kilka grup. Ze względu na sposób powstawania dzielimy je na:

  • tłoczone na zimno i na gorąco – te pierwsze zawierają więcej składników odżywczych niż ich odpowiedniki pozyskane pod wpływem wysokiej temperaturze;
  • rafinowane i nierafinowane – różnią się sposobem oczyszczania. Olejów nierafinowanych nie poddaje się dodatkowemu oczyszczaniu. Dzięki temu zachowują wiele dobroczynnych składników. Niestety nie są polecane alergikom, są mało odporne na temperaturę i nie można ich podgrzewać. Oleje rafinowane w trakcie oczyszczania tracą witaminy i mikroelementy, zapach i kolor.

Istnieje także podział olejów ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Są to kwasy z grupy omega 3 (alfalinolenowy) i omega 6 (linolenowy i gamma-linolenowy). Wyróżniamy:

  • oleje schnące – zawierają więcej niż 50% kwasów tłuszczowych. Zaliczamy do nich olej z dzikiej róży, konopny, z ogórecznika, z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, tamanu. Oleje schnące szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze lepkiej warstwy. Nadają się pod makijaż jako baza. Są świetne dla cer tłustych, ze zmarszczkami, z zaskórnikami;
  • oleje półschnące – zawierają od 20% do 50% kwasów tłuszczowych. Nadają się do pielęgnacji skóry mieszanej, odwodnionej i bez tendencji do zapychania się. Olejami półschnącymi są: olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli lub olej z pestek śliwki;
  • olejek nieschnące – zawierają mniej niż 20% kwasów tłuszczowych. Polecane są do skóry suchej, dojrzałej i bez skłonności do zaskórników. Do olejów nieschnących zalicza się: olej z pestek brzoskwini, olej makadamia, oliwa z oliwek, olej ryżowy.

Jak stosować i przechowywać oleje?

Kupuj oleje w ciemnych opakowaniach z wygodnym aplikatorem. Przechowuj je w suchym, ciemnym miejscu, w lodówce. Podczas aplikacji używaj kilka kropel oleju, które dokładnie wetrzesz w skórę. Pamiętaj, że oleje schnące mają najkrótsze daty ważności, a oleje nieschnące – najdłuższe (podobnie jak oleje rafinowane). Dla lepszych efektów pielęgnacji można łączyć oleje z kwasem hialuronowym lub kremem dobranym do typu cery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *