Pielęgnacja skóry dojrzałej: jak dbać o cerę po 50 roku życia?

To nieuniknione – skóra się starzeje i prędzej czy później pokryje ją siatka zmarszczek. Każda kobieta pragnie jakoś opóźnić ten proces, jednak wciąż nie do końca wie, jak to zrobić. Co się tak naprawdę dzieje, gdy nasz organizm wchodzi w tą drugą, mniej nam przyjazną połowę wieku? Jak zmienia się kondycja skóry i w jaki sposób najlepiej o nią dbać?

Starzenie się skóry — winne są hormony…

To zmiany hormonalne w organizmie determinują całe ciało do przeobrażeń. Zanika miesiączka, pojawiają się zmiany związane z menopauzą. Poziom estrogenów zaczyna wówczas gwałtownie spadać, a to ma bezpośredni wpływ na metabolizm komórek skóry: traci ona elastyczność, zaczyna się przesuszać (ma zbyt małą ilość kwasu hialuronowego), staje się wiotka i z tego powodu przyobleka się siatką zmarszczek.

Co więcej – skóra po 50 roku życia staje się cieńsza, ponieważ ma niedobór kolagenu i elastyny, a te są odpowiedzialne za poprawną budowę białek podpierających skórę.

Starzenie się skóry — winny jest… zanik tłuszczu

Depozyty tkanki tłuszczowej maleją. W pierwszej chwili brzmi to dobrze, ale niestety tłuszcz zanika w takich miejscach, w których wskazane jest, aby się zachował w niezmienionym stężeniu, czyli przy nosie i wargach (jego ubytek skutkuje pojawiającymi się tam bruzdami), policzki zaczynają opadać, skóra na podbródku również staje się obwisła i pozbawiona sprężystości. Tkanka tłuszczowa w okolicy twarzy, szyi i dekoltu jest naturalną podporą dla skóry i swego rodzaju wypełniaczem, oraz w znacznym stopniu odpowiada za utrzymanie wody w organizmie.

Starzenie się skóry – czy winne są geny?

Za szybsze starzenie się skóry oraz o dużej ilości zmarszczek mogą decydować geny – na takie predyspozycje niewiele się da zaradzić, jednak warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka przeciwzmarszczkowa może bardzo pomóc i opóźnić pierwsze pojawienie się bruzd i zwiotczeń. Dobrze dobrane do typu cery kosmetyki oraz systematyczność w pielęgnacyjnych rytuałach to klucz do zdrowej i młodziej wyglądającej skóry.

Starzenie się skóry – czy wystarczy krem nawilżający?

Zmiana sposobu pielęgnacji oraz dostosowanie się do coraz większych potrzeb skóry dla niektórych staje się kłopotliwe – ciężko zmienić stare nawyki i przestawić się na krem o innym, bogatszym składzie.

Wiele kobiet przez wiele lat wierna jest jednemu tylko kremowi do twarzy lub uważa, że rozszerzenie pielęgnacji jest zbędne, gdyż nawilżona skóra wolniej się starzeje. Oczywiście nie ma nic złego w kremie nawilżającym, jednak pamiętajmy, że im więcej wiosen liczy sobie skóra, tym więcej składników należy jej dostarczać, ponieważ sama nie jest już w stanie ich wytworzyć – czerpie z rezerw organizmu, które kiedyś się kończą.

Pamiętajmy też, że skóra przyzwyczaja się do kosmetyków – jeśli stale używamy jednego i tego samego kremu do twarzy – wkrótce przestanie on działać z taką mocą jak po pierwszym czy drugim słoiczku.

Jak zapobiec zmarszczkom? Ćwiczenia i masaż twarzy

Oprócz tego, że do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych powinnyśmy wykorzystać całe dobrodziejstwo, jakie oferuje nam współczesna kosmetologia, to dodatkowo – warto (dosłownie) wziąć sprawy w swoje ręce i własnoręcznie wykonywać masaż twarzy lub wypróbować ćwiczenia redukujące zmarszczki, jakie oferuje nam joga twarzy. Regularnie wykonywany masaż twarzy nie tylko pobudzi krążenie i zadziała jak drenaż limfatyczny, ale również ułatwi wchłanianie się kremom lub olejkom. Masaż jest zbawienny również dlatego, że pobudza do pracy komórki w głębszych partiach skóry i pomaga w pozbywaniu się metabolitów.

Jak zapobiec zmarszczkom – najlepsze składniki w kremach do twarzy

Aby krem wspomagał profilaktykę anty-aging, warto sprawdzać, czy zawiera składniki o udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym. Należą do nich:

  • pochodne witaminy A (głównie retinol) – stymulują one powstawanie aż trzech odmian kolagenu, poprawiają napięcie skóry, chronią przed szkodliwym promieniowaniem
  • kwas hialuronowy – główny składnik tkanki łącznej i jeden z najważniejszych składników warunkujących młodość i jędrność skóry; ma on niebywała zdolność łączenia cząstek wody i zapobiega jej utracie
  • witamina C (inaczej: kwas askorbinowy) pobudza syntezę kolagenu, hamuje niszczące na skórę działanie enzymów zwanych metaloproteinazami, rozjaśnia skórę, zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych
  • witamina E – chroni przed szkodliwym dla skóry promieniowaniem UV (rumieniem, przebarwieniami), oraz działa antyutleniajaco
  • karnozyna – przedłuża życie fibroblastów (czyli komórek skóry właściwej)
  • genisteina – substancja, która hamuje enzymy niszczące włókna kolagenowe
  • koenzym Q10 (inaczej: kwas alfa-liponowy) – ma silne działanie antyoksydacyjne, zapobiega uszkodzeniom skóry oraz znacznie spowalnia jej starzenie, redukując zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych
  • kolagen – jeden z najważniejszych składników odmładzających skórę; najpopularniejszą „kosmetyczną” jego forma jest kolagen morski, który zawiera szereg aminokwasów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i utrzymanie odpowiedniej gęstości skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *