Co zawierają nawilżające kremy do twarzy? Najważniejsze składniki i ich działanie.
Krem nawilżający to jeden z podstawowych kosmetyków, który każda kobieta mieć powinna. Dlaczego? Bo to właśnie on ochroni nas przed mrozem lub palącym słońcem. Ukoi podrażnioną skórę i wygładzi cerę. Zmniejszy widoczność zmarszczek i rozjaśni przebarwienia. A dokładniej mówiąc, o naszą skórę zadba to, co się w nim znajduje, czyli drogocenne składniki.
Nie każdy kosmetyk nawilża skórę. Aby produkt miał właściwości nawadniające lub natłuszczające, musi zawierać określone składniki. Takie substancje znajdziemy w kremach tłustych i półtłustych, serum i preparatach łagodzących podrażnienia. Aby krem nawilżający kompleksowo dbał o skórę, powinien być dobrany do jej potrzeb i rodzaju. Jak działa taki kosmetyk? Jak nie trudno się domyślić, krem nie dostarcza skórze wody, lecz ją zatrzymuje w jej wnętrzu. Tym samym wzmacnia bariery skóry, ogranicza odparowywanie jej i polepsza zdolności skóry do wiązania wody w jej głębszych partiach. W ten sposób cera staje się gładka, miękka i elastyczna. Za taki efekt odpowiedzialne są składniki kremów nawilżających.
Do najczęściej wykorzystywanych w kremach nawilżających składników należą: kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna, wazelina, parafina, silikony, mocznik i ceramidy. Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje w ludzkim organizmie. Wraz z kolagenem i elastyną tworzą strukturę skóry właściwej. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, co skutkuje powstawaniem zmarszczek i przebarwień. Owal twarzy zmienia się, skóra wiotczeje, a włókna kolagenowe odkształcają się. Stosowanie kremów z kwasem nawilżającym poprawia jędrność skóry, zapewnia ochronę przed czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, przywraca odpowiedni poziom nawodnienia. Kolagen, podobnie jak kwas hialuronowy, występuje w organizmie człowieka. Odpowiedzialny jest za jędrność, sprężystość i miękkość naskórka. Kosmetyk, który zawiera ten składnik, tworzy na powierzchni skóry ochronną powłoczkę, uniemożlwiającą wodzie szybkie odparowywanie.
Gliceryna to kolejna substancja dodawana do kremów nawilżających. Wypełnia przestrzeń międzykomórkową i dociera do głębszych warstw skóry. W produktach pielęgnacyjnych stosowana jest jako emolient i składnik nawilżający. Jej stężenie w kosmetykach nie może przekroczyć 25%, ponieważ doprowadziłoby to do wysuszenia skóry. Gliceryna, tak jak i wazelina oraz parafina, może podrażniać skórę, wywoływać trądzik lub prowadzić do powstawania zaskórników. Kolejnym emolientem dodawanym do kremów nawilżających jest wazelina. Posiada działanie zmiękczające i wygładzające. Chroni skórę przed wysuszeniem i utrzymuje w głębszych jej warstwach wodę. W produktach pielęgnacyjnych znajdziemy też parafinę. Pozyskuje się ją z… ropy naftowej. Zabezpiecza i nawilża skórę, tworząc na jej powierzchni ochronny film.
W składzie kremów nawilżających występują także silikony, substancje pochodne krzemów. Tworzą na niej lepką powłoczkę i oczyszczają z nadmiaru sebum. Silikony są także składnikami kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów i maści rozjaśniających przebarwienia. Mocznik posiada działanie natłuszczające. Jego efektywność uzależniona jest od stężenia w danym kosmetyku. Ceramidy natomiast stanowią składnik cementu komórkowego. Wraz z wiekiem ich poziom maleje, skóra traci jędrność i młodzieńczy wygląd. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów nawilżających.
Dodaj komentarz