Skwalen i skwalan dla młodej skóry – właściwości, działanie i suplementacja
Chronią, regenerują i zapobiegają starzeniu się skóry. Dobrze ze sobą współpracują, ale osobno działają równie efektywnie. Mogą być stosowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w formie suplementacji. Chodzi oczywiście o skwalen i skwalan. Sprawdź, jakie mają właściwości i działanie.
Czym są skwalen i skwalan?
Skwalen i skwalan to składniki raczej mało znane przeciętnemu użytkownikowi kosmetyków. Jednak w świecie nauki, medycyny i biologii są znane od bardzo dawna.
Skwalen jest lipidem znajdującym się w ludzkiej skórze i w wydzielanym przez nią sebum. Wraz z innymi lipidami składa się na płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skwalen ma właściwości bakteriobójcze, dlatego świetnie radzi sobie z niektórymi bakteriami, wirusami i grzybami. Wewnątrz organizmu jest składnikiem osocza krwi, występuje też w trzustce i wątrobie. Skwalen dobrze wiąże tlen, dlatego transportuje go do wielu organów wewnętrznych.
Wraz z wiekiem poziom skwalenu w organizmie spada. Z tego powodu dobrze jest w wieku 30 plus rozpocząć suplementację i używać kosmetyków z zawartością tego składnika. Skwalen jest bardzo ważnym składnikiem. Wzmacnia odporność, zapobiega zmianom miażdżycowym, korzystnie oddziałuje na ciśnienie krwi i opóźnia starzenie się organizmu.
Skwalan (pochodna skwalenu) jest antyoksydantem chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami. Do tego ma właściwości przeciwzapalne i odżywcze, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Skwalan transportuje składniki odżywcze w głąb skóry. Znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej i skóry głowy ze względu na szybkość wchłaniania i niepozostawianie tłustej warstwy na twarzy. Skwalan jest również składnikiem produktów po opalaniu, balsamów do ust, preparatów do przesuszonej skóry.
Skwalen i skwalan – gdzie je znaleźć?
Skwalen w dużej ilości znajduje się w oleju pozyskiwanym z wątroby rekina. Wykorzystuje się go do produkcji suplementów. W produkcji kosmetyków stosuje się natomiast skwalen w oliwek. Trzeba pamiętać, że ta substancja nie jest stabilna i utlenia się pod wpływem promieni UV. Bardziej stabilny jest skwalan i dlatego stosuje się go do produkcji kosmetyków. Znajdziemy go w oleju z nasion amarantusa, migdałów, ryżu, pszenicy i trzciny cukrowej.
Dodaj komentarz