Olejkiem, żelem i cążkami, czyli pielęgnacja skórek paznokci

Skórki wokół paznokci mogą zepsuć każdy manicure. Są widoczne i w dodatku przeszkadzają, gdy rosną twarde i zaczepiają się o wszystko.
Dziś podpowiadamy, jak je usunąć, czym pielęgnować, jak się nimi zająć, by nie stały na przeszkodzie do pięknego manicure.

Suche i narastające skórki – przyczyny

  • nieprawidłowo wykonany manicure;
  • zbyt częste wycinanie skórek i uszkodzenie macierzy;
  • przesuszenie dłoni;
  • brak rękawic ochronnych przy stosowaniu detergentów;
  • obgryzanie paznokci i skórek;
  • szkodliwe działanie kosmetyków, np. zmywacza do paznokci.

Czy wiesz, że…

Stan paznokci bardzo często odzwierciedla nasz zdrowia. Za mało witamin i mikroelementów to podstawowy czynnik złego stanu paznokci, ale tez włosów i skóry. Brak witaminy H (biotyna), witaminy A i witamin z grupy B ma znaczny wpływ na wygląd dłoni, skórek, paznokci.

Narastające, suche skórki – często to nasza wina

Skórki wokół paznokci często uszkadzamy samodzielnie. Dzieje się tak przez nieprawidłowe ich usuwanie, czyli za głębokie wycinanie ich cążkami, które może powodować szybsze ich odrastanie, a także ich uszkodzenie czy zadzieranie. Pamiętaj jednak, że to wcale nie oznacza, że wycinanie skórek jest zakazane.

Pielęgnacja skórek paznokci − wycinać czy nie?

Jak zatem usunąć skórki z paznokci u rąk, czy należy je wycinać, czy nie? Istnieją dwie metody i zarówno jedna jak i druga ma grono zwolenników, Jedni twierdzą, że skórki można jedynie odsuwać, inni uznają wycinanie skórek. Tak naprawdę nie ma lepszej czy gorszej metody i gdy udajesz się do kosmetyczki, warto jej powiedzieć, czy wolisz, aby Ci wycięła skórki, czy po prostu je zmiękczyła specjalnym preparatem i odsunęła. Wiele manikiurzystek po prostu wycina tylko pojedyncze, wyjątkowo twarde zgrubienia, pozostałe odsuwa patyczkiem.

Przy wycinaniu skórek również ważne jest ich zmiękczenie, za pomocą specjalnego żelu lub płynu. Sprawdzaj, czy w składzie są substancje nawilżające i zmiękczające, np. alantoinę, aloes, olejki, witamina E, pantenol. Zaaplikuj żel lub płyn, odczekaj 2 minuty, w tym czasie skórki zmiękną i zwilgotnieją, a następnie delikatnie odsuń je patyczkiem drewnianym. Taką skórkę można wycinać dobrze zdezynfekowanymi cążkami, lub jeśli nie jest duża – odsunąć patyczkiem i zostawić.

Czym nawilżyć skórki wokół paznokci?

Podczas pielęgnacji skórek bardzo istotne jest to, by je regularnie nawilżać. Można do tego użyć naturalnego olejku, np. jojoba lub rycynowego – olejek wzmacnia płytkę paznokcia, oraz dobrze nawilża skórki, zmięk=cza je i sprawia, ze nie są suche, twarde i szorstkie.

Skórki paznokci także lubią kremy do rąk, dlatego zawsze podczas aplikacji wetrzyj odrobinę kremu w skórki – dzięki temu będą miękkie i elastyczne, staną się gładkie i nie będą się zadzierały. Idealny sposób na zadbane skórki to regularne stosowanie emolientowych kremów do rąk, gdyż dobrze nawilżą skórę. Najlepiej nałóż nieco więcej kremu na skórki wokół paznokci i pozostaw taką warstewkę przez kilka minut.

Jest też wiele doskonałych preparatów do nawilżenia skórek wokół paznokci. Są to kremy, żele w tubce oraz specjalne płyny wyposażone w pędzelek do aplikacji, które nakłada się na skórki za pomocą pędzelka (takiego, jak do lakieru do paznokci). Wszelkiego rodzaju odżywki i olejki do odżywiania paznokci zawierają też składniki, które dbają o skórki, dlatego wzbogaca się je o kompleks witamin A i E, a także nawilżającą prowitaminę B5 (pantenol), proteiny jedwabiu, olejki kosmetyczne oraz oliwę z oliwek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *