Aloes na twarz – jak stosować i czy warto?
Zielone, mięsiste liście wiecznie zielonej rośliny skrywają w sobie całą moc cennych w pielęgnacji pierwiastków. Można pokusić się o stwierdzenie, że nic nie pielęgnuje skóry tak, jak aloes: nie ma drugiej tak zaskakującej rośliny. Warto mieć go na parapecie albo przynajmniej nabyć czysty aloesowy żel, by rozmiłować się w jego właściwościach i naturalnej pielęgnacji. Jak stosować aloes w pielęgnacji skóry? Jak nakładać go na twarz? Okazuje się, że ten cenny żel ma mnóstwo różnorodnych zastosowań.
Aloes – właściwości kosmetyczne
Aloes to bogactwo witamin, minerałów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych i enzymów. Miąższ z aloesowych liści wykazuje właściwości łagodzące, przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Z mięsistych liści uzyskuje się żel aloesowy, który jest nieocenionym kosmetykiem. Oto jego najważniejsze właściwości:
- doskonale i skutecznie (na długie godziny) nawilża skórę
- łagodzi wszelkie stany zapalne i podrażnienia, rany
- idealny po opalaniu, łagodzi skutki poparzeń słonecznych
- zmniejsza i łagodzi świąd oraz zaczerwienienie skóry
- doskonały po goleniu i depilacji
- zmniejsza obrzęki i opuchliznę skóry
- idealny na skórę pod oczami (nawilża, zmniejsza sińce)
- wspiera regenerację naskórka, działa przeciwzapalnie
- źródło cennych składników odżywczych
- zmniejsza widoczność wyprysków, łagodzi trądzik
- wykazuje działanie przeciwzapalne
- wygładza skórę, zwalcza szorstkość
- rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza widoczność blizn
Aloes na twarz do jakiej cery?
Aloes właściwie nadaje się do każdego rodzaju cery, ponieważ wytłoczony z niego żel jest lekki niekomedogenny i dobrze się wchłania, a nawilżenia potrzebuje nawet tłusta skóra. Aloes zwalcza też problem z przesuszoną skórą, podrażnieniami i zaczerwienieniem skóry, jest też doskonały do walki z wypryskami i trądzikiem.
Aloes jest również doskonały wtedy, gdy chcesz przyspieszyć proces regeneracji naskórka, rozjaśnić przebarwienia powstałe po opalaniu, zlikwidować potrądzikowe blizny, złagodzić efekt reakcji alergicznych.jest też idealny dla skóry, która cierpi na deficyt snu, jest opuchnięta, zmęczona i poszarzała.
Aloes można stosować do pielęgnacji każdej cery i w każdym wieku. Jego silne właściwości nawilżające polubi każda skóra, w szczególności zaś sucha.
Cera trądzikowa dużo skorzysta na przeciwzapalnym działaniu aloesu, a naczynkowa doceni jego łagodzące i kojące właściwości. Aloes jest idealny w pielęgnacji cery dojrzałej i cery tłustej. Roślinka nie ma właściwości komedogennych, więc docenią go osoby z cerą skłonną do zapychania.
Na jakie problemy z cerą pomaga aloes?
- sucha, odwodniona skóra
- pozbawiona sprężystości i nawilżenia, wiotka
- podrażniona, zaczerwieniona
- opuchlizna – np. pod oczami
- trądzikowa cera
- poszarzała i zmęczona skóra
- przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne
- wiotka i mało elastyczna skóra
- zmarszczki
Jak stosować aloes na twarz?
Najprostszy sposób na zastosowanie zielonej rośliny jest bardzo…bezpośredni: wystarczy odciąć kawałek mięsistego aloesu i przecierać przekrojonym liściem, czyli jego miąższem skórę. Inna jego forma to aloes w formie żelu- do nabycia w drogerii. Jak stosować żel aloesowy? Oto kilka propozycji:
Żel aloesowy jako krem do twarzy
Doskonale sprawdza się w funkcji kremu, a raczej beztłuszczowego żelu na skórę. Idealny będzie ten z drogerii, czyli żel aloesowy z nieco bogatszym składem. Zadba o odpowiednie nawilżenie skóry, dostarczy jej kompletu składników odżywczych. Aloes działa przeciwzapalnie, koi skórę i zabezpiecza przed niszczeniem.
Zaletą żelu jest brak ryzyka zapchania porów skóry – idealna opcja dla osób z cerą problematyczną. Pamiętaj też, że czysty żel aloesowy to idealna pielęgnacja skóry pod oczami.
Aloes jako baza pod naturalny olejek kosmetyczny
Żel aloesowy bardzo sprawdza się jako baza pod olej roślinny. Stosując go jednocześnie z olejkiem, umożliwisz skórze przyjęcie wszystkich cennych składników z oleju, a w dodatku zadbasz o jej nawilżenie i ochronisz przed zniszczeniem na skutek silnego słońca, gorąca z grzejników, toksyn, mrozu…. Aloes sprawi też, że olej nie będzie taki ciężki, komedogenny i szybciej się wchłonie, nie pozostawiając na skórze tłustego i ciężkiego filmu.
Aloes jako serum pod krem
Aloes w tej formie wzmocni działanie kremu a ponadto dobrze przygotowuje skórę na przyjęcie następnego kosmetyku. Aloes pomaga też, jeśli potrzebujesz bardzo silnego nawilżenia skóry – taka baza pod krem doskonale nawodni naskórek.
Aloes na trądzik, wypryski i wszelkie stany zapalne
Łagodzące i przeciwzapalne właściwości aloesu będą idealne przy łagodzeniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych: pryszczy, grudkowatych wyprysków czy stanów zapalnych. Najlepiej sięgnąć po aloes rosnący w doniczce na parapecie: odetnij zielony aloesowy liść, a miąższ przykładaj w miejscu każdej zmiany skórnej. Nie stosuj go jedynie na otwarte rany.
Aloes jako maseczka do twarzy
Żel z aloesu jest idealnym komponentem wszelkich maseczek, więc można go wykorzystać do sporządzenia niemal każdej z nich. Dobrze łączy się o np. z glinkami kosmetycznymi. Aloes sam w sobie będzie doskonała maseczka – wystarczy nasączyć nim czystą płachtę do tzw. masek w płachcie i nałożyć na skórę.
Możesz go urozmaicać też o miód, siemię lniane (również w postaci żelu), oraz mieszać z wybrany hydrolatem.
Do żelu z aloesu warto dodawać olej z dzikiej róży lub olej arganowy – po połączeniu z białkiem kurzym, powstanie maseczka o właściwościach doskonale ujędrniających. Możesz też zmieszać aloesowy żel z sodą oczyszczona i stworzyć przeciwzmarszczkową maseczkę do twarzy, która jednocześnie doskonale łagodzi trądzik.
Dodaj komentarz