Blizny, plamki, przebarwienia… Rozjaśniamy i leczymy cerę
Trądzik, słońce, operacje, rany i wiele, wiele innych. To właśnie przez nie na naszej skórze pozostają nieestetyczne ślady trudne do usunięcia. Na szczęście współczesne medycyna i kosmetyka podsuwają nam mnóstwo sposobów i preparatów, dzięki którym pozbędziesz się tych niedoskonałości.
Jak powstają blizny?
Każda, nawet najmniejsza rana, pozostawia ślad. W zależności od wielkości i rodzaju uszkodzenia skóry blizna może być mniej lub bardziej widoczna, wypukła lub mieć różne kolory. Zaraz po zranieniu organizm rozpoczyna proces autoregeneracji. Usuwa uszkodzone tkanki i aktywuje nowe komórki, które wytwarzają włókna kolagenowe. Dzięki temu rana szybciej goi się. Cały proces trwa około roku. Na jego długość i efektywność wpływają czynniki zewnętrzne (promienie UV), infekcje i uwarunkowania genetyczne.
Blizny – poznajemy ich rodzaje
Sposób leczenia i gojenia się blizn zależy od miejsca, w którym się znajdują, ich wyglądu i wieku. Najłatwiej goją się blizny na częściach ciała nienarażonych na rozciąganie: uda, przedramiona, twarz. O wiele trudniejsze do wygojenia są blizny powstałe na kolanach, plecach i barkach.
Jakie rodzaje blizn wyróżniamy? Podstawowy podział rozróżnia je na przerosłe i zanikowe. Blizny zanikowe powstają wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń procesu gojenia tkanek. Przypominają wgłębienia w skórze. Blizny przerosłe są czerwone, twarde i pogrubione. Pojawiają się w ciągu kilkunastu tygodni od uszkodzenia skóry. Jeśli bolą i swędzą mogą przerodzić się w bliznowce. Te ostatnie zaś rozrastają się w niekontrolowany sposób i wykraczają poza obszar rany. Najczęściej występują na uszach i mostku. Podziału blizn można dokonać również ze względu na ich kształt. Mamy zatem: blizny typu U o łagodnych brzegach, kwadratowe i blizny przypominające szpikulec do kruszenia lodu.
Jak leczyć blizny?
W niektórych przypadkach wymagana jest operacja. Jeżeli blizna utrudnia ci chodzenie, poruszanie ręką, otwieranie oka, a nawet mówienie, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Blizny usuwa się operacyjnie także wtedy, gdy zagrażają zdrowiu, mogą prowadzić do owrzodzeń lub z przyczyn estetycznych.
Czy są inne metody usuwania blizn? Oczywiście, że tak. Oto najpopularniejsze z nich:
1. Pielęgnacja świeżej blizny. Aby nie doprowadzić do przesuszenia zmienionej skóry, świeże blizny należy nawilżać, zabezpieczać przed promieniami UV i podrażnieniami. Dobre efekty przyniosą silikonowe maści lub… wyciąg z cebuli (ten składnik znajdziesz w popularnej maści Cepan). Równie genialne efekty przyniesie masaż i kilkumiesięczna kuracja lekami i kosmetykami.
2. Kwasy i osocze. Te substancje również znakomicie się sprawdzają. Kwasy i osocze zmniejszają widoczność blizny, rozjaśniają i spłycają ją. Najczęściej stosowany jest kwas hialuronowy, azelainowy, kojowy i glikolowy. W gabinetach medycyny estetycznej dermatolog wybierze kwas o takim stężeniu, który powinien poradzić sobie z mało estetycznym fragmentem skóry.
3. Laser. To jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia blizn. Najlepsze efekty przynosi kuracja laserem frakcyjnym CO2. Urządzenie robi w skórze mikroskopijne dziurki, dzięki którym skóra regeneruje się. Pierwsze efekty powinny być widoczne po wykonaniu około pięciu zabiegów w odstępie czterech do sześciu tygodni.
Dodaj komentarz