Czy oczyszczanie skóry jest skuteczne? Sposoby na zaskórniki

Zaskórniki (potocznie wągry) to czarne kropki lub biała kaszka. Najczęściej pojawiają się na nosie, czole i brodzie. Zanim poznamy sposoby na zaskórniki (u kosmetyczki, u dermatologa i domowe), dowiemy się, jak one powstają i jakie są rodzaje zaskórników.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki są konsekwencją nadprodukcji lepkiego tłuszczu przez gruczoły łojowe i niewłaściwego złuszczania naskórka. Innymi słowy, wydzielina łojowa (sebum) i rogowaciejące komórki zatykają ujścia mieszków włosowych oraz prowadzą do powstawania zaskórników. Nie tylko są nieestetyczne, lecz także łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym i powodują ropne krosty, czyli typowy objaw trądziku.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki mogą być zamknięte lub otwarte. W pierwszym przypadku mają postać białawej kaszki prześwitującej spod skóry, w drugim ‒ brązowych lub czarnych kropek. Te ostatnie najczęściej szpecą nos i brodę, a swój kolor zawdzięczają reakcji utleniania, która zachodzi między mieszanką tłuszczu i komórek naskórka a powietrzem. Z kolei prosaki znajdują się pod skórą. Są białe, wyraźnie odgraniczone i mają wielkość łebka od szpilki. Zazwyczaj występują na policzkach i na czole.

Skłonność do zaskórników i prosaków ma podłoże genetyczne, dlatego skóry nie da się oczyścić raz na zawsze. Mimo to warto regularnie stosować zabiegi oczyszczające, które poprawiają wygląd cery.

Sposoby na zaskórniki: oczyszczanie skóry u kosmetyczki

  • Oczyszczanie manualne
    Kosmetyczka wykonuje pacjentce demakijaż i peeling, po czym nakłada preparat rozpulchniający i przystawia do twarzy urządzenie wytwarzające parę. Po pięciu, dziesięciu minutach zmywa preparat i przystępuje do wyciskania zaskórników. Na koniec dezynfekuje skórę oraz nakłada maseczkę ściągającą i krem.
    Zabiegu nie należy często powtarzać, ponieważ regularnie rozgrzewana i poddawana wyciskaniu skóra rozciąga się, co po kilku latach skutkuje rozszerzonymi porami. Wyjątkiem są prosaki; ich usunięcie metodą manualną to bardzo dobre rozwiązanie. Kosmetyczka nakłuwa je igłą i wyciska.
  • Peeling kawitacyjny
    Polega na oczyszczaniu porów ultradźwiękami. Podczas zabiegu kosmetyczka przesuwa po twarzy końcówką aparatu, który emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Peeling kawitacyjny jest delikatny dla skóry, a jego intensywność dobiera się indywidualnie. W efekcie dochodzi do oczyszczenia, wygładzenia i rozjaśnienia cery. Zabieg wykonuje się w seriach ‒ kilka zabiegów co około dziesięciu dni. Jeżeli skóra nie jest bardzo zanieczyszczona, wystarczy jeden zabieg na półtora miesiąca.
  • Złuszczanie kwasem migdałowym
    Kosmetyczka nakłada na twarz środek wyrównujący pH, a potem preparat z kwasem. Po upływie dwudziestu, trzydziestu minut zmywa go i smaruje skórę kremem z filtrem UV. Od dwóch do pięciu zabiegów co dwa tygodnie to optimum.
  • Jonoforeza
    Zabieg polega na wprowadzeniu do skóry środków antybakteryjnych, przeciwłojotokowych i lekko złuszczających za pośrednictwem prądu galwanicznego. Warto wykonać kilka zabiegów w odstępie dwóch, trzech dni.

Sposoby na zaskórniki: oczyszczanie skóry u dermatologa

Gdy zaskórników jest bardzo dużo, warto poddać się zabiegom silniej złuszczającym ‒ nie tylko naskórek, lecz także wierzchnie warstwy skóry właściwej. Mamy do wyboru:

  • Złuszczanie kwasami (na przykład glikolowym w wysokim stężeniu, pirogronowym, mlekowym, salicylowym lub roztworem złożonym z kilku kwasów)
    Można wykonać jeden zabieg lub serię od dwóch do czterech zabiegów w odstępie dziesięciu, czternastu dni. Taką kurację warto przeprowadzać raz lub dwa razy do roku.
  • Mikrodermabrazja
    Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy zakończonej diamentem, a urządzenie generuje duże podciśnienie. W efekcie dochodzi do złuszczania naskórka i pobudzenia produkcji kolagenu. Na zakończenie nakłada się kwasy owocowe. Przeważnie wykonuje się pięć zabiegów w odstępie dwóch tygodni. Równie dobrze mikrodermabrazja może odbyć się w gabinecie kosmetycznym, ale w tej formie jest o wiele delikatniejsza.
    Oba zabiegi wymagają systematycznego powtarzania, bo skóra cały czas pracuje i zanieczyszcza się na nowo. Na szczęście, istnieje metoda, która pomaga usunąć zaskórniki otwarte i zamknięte raz na zawsze. To laserowe usuwanie zaskórników.
  • Laserowe usuwanie zaskórników
    Podczas tego zabiegu lekarz używa lasera. Jego światło odparowuje zaskórniki i usuwa wypełnione nimi gruczoły łojowe, dlatego zanieczyszczenia nie zgromadzą się w tych okolicach na nowo. Przez dwa, pięć dni w miejscach usuniętych zaskórników widać niewielkie strupki; w tym czasie nie wolno nakładać makijażu. Niewielkie podrażnienie może utrzymywać się trochę dłużej. Zabieg jest prawie bezbolesny i w pełni bezpieczny, o ile wykonuje go doświadczony lekarz. Niestety, nie ma gwarancji, że zaskórniki nie pojawią się w innych partiach twarzy.

Domowe sposoby na zaskórniki

Żadne zabiegi nie przyniosą spodziewanych rezultatów, jeżeli na co dzień nie będziemy przestrzegać kilku zasad. Podstawowa sprawa to dobór odpowiednich kosmetyków. Kremy do skóry z problemami mają konsystencję emulsji lub żelu, są intensywnie nawilżające, zawierają dostateczną porcję substancji odżywczych i muszą być oznaczone jako niekomedogenne. Na wszelkie problemy skórne sprawdzą się kremy z witaminą B3, ze składnikami złuszczającymi (na przykład kwasami owocowymi) i retinolem. Z kolei te z witaminą E gromadzą się w porach skóry i je rozszerzają, dlatego należy ich unikać.

Preparaty do mycia zanieczyszczonej cery także mają lekką konsystencję żelu lub pianki i nie zawierają tłuszczu. Z kolei są wzbogacone o substancje łagodzące (takie jak pantenol lub alantoina), które łagodzą stany zapalne, oraz składniki nawilżające, delikatnie złuszczające, antybakteryjne i regulujące pracę gruczołów łojowych.

W przypadku zaskórników należy także sięgać po peeling, maseczkę i krem złuszczający. Dobrym rozwiązaniem będzie zestaw do domowej mikrodermabrazji, który składa się z preparatu z kwasami owocowymi, peelingu mechanicznego i preparatu łagodzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *