Dlaczego rzęsy wypadają i jak temu zaradzić? Najlepsze sposoby na pielęgnację oprawy oczu

Rzęsy, podobnie jak i włosy, wypadają, kiedy ich cykl życiowy się zakończy i po to, by zrobić miejsce nowym rzęsom. Są istotne za względu i na wygląd, i na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak problemy zaczynają się wtedy, gdy rzęsy wypadają w ogromnych ilościach i w niekontrolowany sposób. Czy można temu jakoś zaradzić? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby znów mieć zdrowe i mocne rzęsy.

Wypadanie rzęs – norma czy choroba?

Rzęsy wypadają każdego dnia i jest to normalny proces. Codziennie tracimy dwie lub trzy rzęsy, ale kiedy jest ich więcej, to jak najszybciej należy udać się do lekarza i zrobić odpowiednie badania. Nadmierne wypadanie rzęs może wiązać się z poważną chorobą. Najczęściej wypadanie rzęs jest objawem zaburzeń hormonalnych, menopauzy lub chorób tarczycy. Innymi chorobami powiązanymi z nadmierną utratą rzęs są choroby oczu, stany zapalne brzegów powiek i spojówek oraz mieszków włosowych. Łysienie plackowate to także jedna z przyczyn wypadania rzęs, a do tego poważne schorzenie. Charakteryzuje się utratą włosów na powierzchni skóry, w tym rzęs. W czasie chemioterapii również dochodzi do wypadania rzęs. Na szczęście po zakończeniu leczenia możliwe jest zastosowanie preparatów powodujących ich wzrost.

Podsumujmy. Do najczęściej występujących przyczyn wypadania rzęs należą:

  • alergia na kosmetyki lub szkła kontaktowe;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • niedoczynność tarczycy;
  • łysienie plackowate;
  • infekcje i zapalenia powiek i mieszków włosowych;
  • działanie wolnych rodników;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • dieta uboga w witaminy i minerały;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zabiegi chirurgii oczu.

Czy wiesz, że przycinanie rzęs osłabia i powoduje ich wypadanie? Nie rób tego, jeśli chcesz mieć ładne spojrzenie. Do stylizacji długich rzęs wykorzystaj podkręcającą maskarę z efektem przyciemnienia.

Wypadanie rzęs a niewłaściwe kosmetyki

Rzęsy mogą niekorzystnie reagować na wodoodporny tusz lub demakijaż takiego kosmetyku. Szkodliwe jest także mocne pocieranie powiek i rzęs podczas zmywania kolorówki z oczu. Jednak najwięcej szkody i rzęsom, i skórze powiek może wyrządzić spanie w makijażu. Aby zaradzić takim problemom, można używać odżywki do rzęs, która ma działanie wzmacniające i nawilżające.

Wypadanie rzęs a warunki atmosferyczne

Jeżeli kondycja skóry będzie osłabiona, to i rzęsy nie będą miały szansy na prawidłowy wzrost. Niskie temperatury, palące słońce, gwałtowne zmiany temperatur i wolne rodniki uszkadzają mieszki i cebulki włosowe, co w konsekwencji prowadzi do wypadania rzęs. W celu ochrony i skóry powiek, i rzęs wypróbować można kremy i odżywki. Ważne jest jednak, żeby produkt nie wywołał żadnych skutków ubocznych i nie podrażnił gałki ocznej.

Wypadanie rzęs a zabiegi kosmetyczne

Przyczyną wypadania rzęs są również zbyt intensywne, często i niepoprawnie przeprowadzane zabiegi kosmetyczne. Mogą to być regularne stosowanie zalotki, przedłużanie, doklejanie sztucznych rzęs, malowanie wodoodporną maskarą. Wystarczy zrezygnować z części zabiegów lub poddawać się im w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Przed takimi zabiegami, a także po nich należy zastosować regenerujące i pielęgnujące produkty.

Dobre sposoby na wypadanie rzęs

  1. Olejek rycynowy to metoda sprawdzona i znana już wśród naszych babć. Ma działanie nawilżające i wzmacniające. Olejek rycynowy należy nakładać po każdym demakijażu, co wieczór aż do uzyskania zadowalających efektów. Do zaaplikowania produktu możesz użyć patyczka kosmetycznego, grzebyka lub czystej szczoteczki po maskarze. Niewielką ilość olejku rycynowego należy wsmarować w rzęsy, a potem dokładnie umyć i wysuszyć aplikator. Jeżeli produkt przedostanie się do oczu, należy je przemyć ciepłą wodą.
  2. Odżywki do rzęs i brwi
    Produkty do wzmacniania i odżywiania rzęs i brwi również są bardzo dobre, jeśli chodzi o zapobieganie wypadaniu rzęs. Poleca się je zwłaszcza tym osobom, które często przedłużają rzęsy w salonie kosmetycznym, używają zalotki lub przeszły chemioterapię. Takie kosmetyki dostępne są w drogeriach lub w Internecie. Powinny zawierać substancje aktywne i pielęgnacyjne (witaminy A i B12, ekstrakty roślinne i napary z ziół).
    Czy wiesz, że do pielęgnacji rzęs można wykorzystać pomadkę nawilżającą usta. Kosmetyk musi być bezbarwny i bezwonny, który nie podrażni skóry powiek i oczu. Niewielką ilość pomadki wsmaruj w rzęsy i brzeg powiek. Efekt? Nawilżone, nabłyszczone i optycznie powiększone rzęsy.
  3. Demakijaż oczu
    Usuwanie makijażu powinno odbywać się delikatnie, bez mocnego pocierania skóry i szarpania rzęs. Na ich kondycję wpływ ma sposób wykonywania demakijażu. Na płatek kosmetyczny należy wylać śmietankę kosmetyczną lub mleczko, a następnie lekko docisnąć do powiek i poczekać aż makijaż się rozpuści. Do zmywania wodoodpornego makijażu można zastosować płyn dwufazowy – produkt zmyje całkowicie tusz, eyeliner i cienie do powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *