Dlaczego usta pierzchną? Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także powodują dyskomfort. Ten problem najczęściej spotyka nas jesienią i zimą, ale nie wyklucza go żadna pora roku. Dlaczego usta pierzchną i jak pielęgnować spierzchnięte usta? Przedstawiamy domowe sposoby na spierzchnięte usta, w tym przepisy na domowe kosmetyki.

Dlaczego usta pierzchną?

Skóra warg jest bardzo cienka i delikatna, dlatego usta są szczególnie narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Poza słońcem, mrozem i wiatrem, które wysuszają wargi i skutkują ich pękaniem, usta pierzchną z przyczyn zdrowotnych (niedobór witamin z grupy B, odwodnienie organizmu, zaburzenia hormonalne).

Jak pielęgnować spierzchnięte usta?

Jak zapobiegać spierzchniętym ustom?

Aby usta wyglądały zdrowo i ładnie, należy prawidłowo się odżywiać, regularnie nawadniać organizm i zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Po pierwsze, należy codziennie stosować nawilżającą pomadkę o naturalnym składzie oraz regularnie fundować ustom peeling lub masaż i regenerujące maseczki. Kosmetyki, po które sięgamy, muszą być pozbawione alkoholu, ponieważ wysusza je i podrażnia. Za to wybieramy preparaty z filtrem przeciwsłonecznym i możliwie najwyższą zawartością naturalnych składników. Ponadto unikamy oblizywania ust na mrozie lub wietrze, bo to sprzyja pierzchnięciu i bolesnemu pękaniu warg.

Jak leczyć spierzchnięte usta?

Usta suche i spierzchnięte należy regenerować, nawilżać i natłuszczać. Najlepiej to robić za pomocą naturalnych substancji, które znajdą się w każdej kuchni. W okresie wzmożonego wysuszenia ust nie wolno używać kolorowych szminek, pomadek i błyszczyków, ponieważ ich składniki jeszcze bardziej je wysuszą lub podrażnią, a poza tym pomalowane spierzchnięte usta i tak nie będą wyglądały efektownie. Ponadto należy unikać ostrych i kwaśnych potraw, które po zetknięciu z wargami także mogą wywołać dyskomfort. Leczenie spierzchniętych ust może trwać nawet ponad tydzień; w tym czasie warto ograniczyć wyjścia na zewnątrz, zwłaszcza w okresie upałów, mrozów lub silnych wiatrów.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

  • Naturalne oleje i masła (na przykład oliwa z oliwek, masło shea lub olej kokosowy) to największy wróg suchej i szorstkiej skóry warg. Wystarczy jeden z nich rozsmarować na ustach, aby złagodzić podrażnienie, zregenerować zrogowaciały naskórek i stworzyć na nich naturalny filtr, który ochroni je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Z tego powodu kroplę oleju nakładamy na usta, kiedy to tylko możliwe, a co kilka dni, na noc, nanosimy na nie grubszą warstwę ‒ dzięki temu usta będą jedwabiście miękkie nazajutrz.
  • Miód zawiera aminokwasy, witaminy i enzymy, dzięki czemu skutecznie nawilża, ujędrnia i złuszcza naskórek. Ponadto działa antybakteryjnie, dlatego odkaża pęknięcia w skórze, a tym samym zapobiega rozwojowi infekcji. W okresie nasilonych problemów ze skórą ust należy go nakładać dwa, trzy razy dziennie i zmywać po upływie dziesięciu minut. Po kilku dniach takiej kuracji usta będą nawilżone i nabiorą zdrowego kolorytu.
  • Aloes ma właściwości intensywnie nawilżające oraz wspomagające syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu przyspiesza odnowę komórkową skóry. Jak go stosować? Należy nakładać na usta cienką warstwę i pozostawiać do wchłonięcia. Można korzystać z rośliny, którą mamy w domu, lub z żelu dostępnego w aptece. Przy zakupie zwracamy uwagę na stężenie aloesu (powinno być jak najwyższe) i zawartość ulepszaczy (im mniej, tym lepiej).
  • Śmietana lub twaróg o wysokiej zawartości tłuszczu nawilża i zmiękcza skórę warg. Jeden z produktów należy nałożyć na usta, a po upływie piętnastu minut zetrzeć jego nadmiar.
  • Witamina A i E wspomagają regenerację tkanki skórnej i zabezpieczają skórę przed działaniem wolnych rodników. Z tego powodu stanowią idealną kurację dla wysuszonych i spękanych ust. Aby się o tym przekonać, wystarczy wetrzeć w wargi zawartość kapsułek z witaminami A + E i pozostawić do wchłonięcia.
  • Ogórek składa się w dziewięćdziesięciu procentach z wody i zawiera dużą ilość witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu, dzięki czemu sprawdza się jako środek nawilżający i wspomagający gojenie ust. Aby go zastosować, należy pokroić na plasterki świeżego, umytego ogórka oraz przyłożyć go do ust na kilka minut. Warzywo puści sok, który ukoi i zregeneruje wargi.

Przepisy na domowe kosmetyki na spierzchnięte usta

  • Cukrowy peeling do spierzchniętych ust ‒ przepis
    Gdy usta są już podleczone, ale nadal nie wyglądają najlepiej, warto zafundować im naturalny peeling, który złuszczy suche skórki i poprawi ukrwienie warg. W tym celu należy wymieszać łyżeczkę cukru z taką samą ilością ulubionego oleju, na przykład kokosowego lub oliwy w oliwek, po czym dokładnie wmasować w usta i spłukać. Taki peeling warto wykonywać profilaktycznie około dwóch razy w tygodniu, a zaraz potem należy nakładać na usta  pomadkę regenerującą.
  • Maseczka z banana na spierzchnięte usta ‒ przepis
    Aby zapobiegać pękaniu i wysuszaniu się ust, przynajmniej raz w tygodniu należy stosować intensywnie nawilżającą i regenerującą maseczkę na usta, na przykład z banana. Taki domowy kosmetyk powstanie po zmieszaniu papki ze świeżego banana z łyżką śmietany i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Nakładamy go na usta na dwadzieścia minut, a po upływie tego czasu ścieramy. Śmietana i banan odżywiają osłabioną skórę ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *