Jak dobrać kwas do rodzaju i problemu skóry?

Najpopularniejsze zabiegi na twarz to te z wykorzystaniem kwasów, które stanowią bazę między innymi peelingów. Dlaczego kwasy skutecznie pielęgnują skórę? Ponieważ zwiększają odległość pomiędzy komórkami w skórze, co osłabia łączące je wiązania. W efekcie warstwa rogowa naskórka oddziela się i złuszcza. To cecha wspólna wszystkich kwasów, które jednak zasadniczo się od siebie różnią właściwościami i przeznaczeniem. Niektóre niwelują niedoskonałości skóry, inne ujednolicają jej koloryt, regulują wydzielanie sebum, rozjaśniają blizny lub mają właściwości nawilżające. Jak wobec tego dobrać kwas do rodzaju i problemu skóry?

Kwas salicylowy na trądzik

Kwas salicylowy ma działanie przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i przeciwzapalne. W zależności od stężenia może być wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej bądź mieć działanie złuszczające lub regenerujące. Kwas salicylowy przedostaje się przez warstwę sebum i wnika w głąb porów, które zwęża i oczyszcza. Zabiegi z kwasem salicylowym są wskazane w leczeniu trądziku, zwalczaniu oznak fotostarzenia skóry oraz rozjaśnianiu przebarwień i plam pigmentacyjnych. Najczęściej stosuje się go w peelingach.

Kwas ferulowy na zmarszczki

Kwas ferulowy ma silne właściwości antyoksydacyjne, poprawia kondycję skóry i wyrównuje jej koloryt oraz chroni przed fotostarzeniem. Peelingi z kwasem ferulowym są dedykowane cerze dojrzałej, która zmaga się z fotostarzeniem i utratą jędrności, przebarwieniami, plamami posłonecznymi, zmarszczkami oraz przesuszeniem.

Kwas glikolowy na przebarwienia

Kwas glikolowy ma wiele zastosowań: rozjaśnia, rozświetla i nawilża skórę, wygładza naskórek oraz spłyca zmarszczki. Jego cząsteczki z łatwością przenikają przez skórę, a w efekcie stymulują komórki do produkcji kolagenu i elastyny. W zabiegach kwas glikolowy może być stosowany w różnych stężeniach w zależności od potrzeb skóry.

Kwasów jest o wiele więcej i każdy pełni odmienne funkcje. Na podrażnioną skórę najlepszy będzie kwas laktobionowy, na blizny – kwas mlekowy, a na zaskórniki – kwas azelainowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *