Jak działają kosmetyki dotleniające?
Skóra, jak człowiek, potrzebuje tlenu. Tlen działa antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Jego deficyt powoduje powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Żeby zapewnić skórze jak najwięcej tlenu, należy stronić od klimatyzowanych pomieszczeń, palenia papierosów i picia alkoholu. Zamiast tego częściej spacerujmy, zdrowiej się odżywiajmy i używamy kosmetyków z wysokimi filtrami. Gdy nakładamy makijaż, nie aplikujmy wielu warstw kosmetyków, ponieważ to nie pozwala skórze oddychać. Ponadto warto stosować kosmetyki dotleniające. Jakie właściwości mają kosmetyki z tlenem? Jak działają kosmetyki dotleniające bez tlenu?
Kosmetyki z tlenem – właściwości
Kosmetyki z tlenem przyspieszają regenerację skóry i wzmacniają ją poprzez tworzenie warstwy ochronnej. Ta ostatnia zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Tlen zawarty w balsamach do ciała zmniejsza widoczność blizn oraz pomaga zwalczyć cellulit i rozstępy. Ponadto ujędrnia i modeluje ciało, a także łagodzi stany zapalne.
W składzie kosmetyków rzadko znajdziemy tlen w czystej postaci, ponieważ trudno wprowadzić go do preparatu z uwagi na jego niestabilność. Tlen bywa zastępowany przez związki wodorowe zawierające go lub związki, które uaktywniają tlen w kontakcie ze skórą.
Do kremów dotleniających dodawany jest nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona. Woda utleniona działa rozjaśniająco, regeneruje skórę, goi rany i zwalcza trądzik. Podobną funkcję pełni cząsteczka ATP, która kumuluje energię potrzebną do dotlenienia, ale jest uwalniana dopiero w procesach metabolicznych.
Istnieją również związki dotleniające, na przykład sepitonic. Sepitonic to połączenie soli magnezu, cynku i miedzi, które zapewnia skórze tlen. Sepitonic stymuluje metabolizm komórek, przyspiesza ich regenerację i hamuje procesy starzenia.
Kosmetyki dotleniające bez tlenu
Jest wiele substancji aktywnych, które działają jak tlen. Poprawiają krążenie krwi i wygląd cery, ujędrniają ciało i regenerują naskórek. I tak – działanie zbliżone do tlenu wykazują: witamina A i C, zielona herbata, oleje roślinne, żeń-szeń oraz koenzym Q10.
Dodaj komentarz