Jak nawilżać ciało? Kilka ciekawych faktów o wodzie
Nie tylko kosmetyki pomogą ci w pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Wiele dla zdrowia i urody znaczy również woda. Sprawdź, jaką rolę odgrywa w organizmie i jaką wodę powinnaś wybierać. Dzięki wskazówkom zamieszczonym w tekście dowiesz się, jakie korzyści przyniesie ci wypijanie 1 litra wody dziennie.
Czy wiesz, że organizm ludzki w 60% składa się z wody? Jakie funkcje pełni ten drogocenny płyn? Woda reguluje temperaturę ciała, wspomaga spożywanie, trawienie i wykorzystywanie pożywienia. Co więcej, transportuje składniki odżywcze i produkty przemiany materii oraz bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych organizmu. Chroni mózg, aparat wzroku, rdzeń kręgowy i płód. Woda wspomaga poprawną pracę stawów.
Rozróżnia się wody nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane. Którą z nich wybrać? W wodzie niskozmineralizowanej znajduje się do 500 mg minerałów na litr. Woda średniozmineralizowana zawiera ich trzy razy więcej, a wysokozmineralizowana – ponad 1500 mg/l. Liczby te wskazują na zawartość składników mineralnych, potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu.
Dasz wiarę, że zbyt duża ilość wody w organizmie może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci? Nadmiar płynu powoduje spadek sodu we krwi, a także obrzęki, które mogą doprowadzić do udaru lub zatrzymania oddechu.
Wolisz wodę gazowaną czy niegazowaną? Dla dorosłego i zdrowego człowieka nie ma to większego znaczenia. Pamiętaj jednak, że dwutlenek węgla znajdujący się w wodzie może zaszkodzić, ale może także pomóc. Dlatego wody gazowanej nie powinny pić osoby cierpiące na choroby żołądka, wątroby i jelit oraz alergicy i osoby z nadciśnieniem. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również nie powinny przyjmować tego płynu. Natomiast woda gazowana zalecana jest po wysiłku fizycznym. Dlaczego? Przyspiesza wytwarzanie moczu, wraz z którym usuwane są z organizmu toksyczne substancje. Co więcej, wspomaga odchudzanie i działa bakteriobójczo.
Dodaj komentarz