Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Problemy cery dojrzałej
Cera dojrzała nie jest równorzędna z normalną lub tłustą ‒ to nie rodzaj, lecz stan skóry, wspólne określenie wszystkich typów skóry w pewnym wieku. Jaka jest cera dojrzała i co przyspiesza starzenie się skóry? Jak dbać o cerę dojrzałą i jak ją pielęgnować?
Jaka jest cera dojrzała?
Skóra zaczyna się starzeć już po dwudziestym piątym roku życia, a po trzydziestym ten proces nabiera tempa. Cera dojrzała to skóra kobiet w wieku około czterdziestu pięciu lat. Właśnie wtedy poziom hormonów żeńskich, czyli estrogenów i progesteronu, zaczyna spadać, ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, a ukrwienie skóry pogarsza się.
Dojrzałą cerę łatwo rozpoznać: jest sucha, zszarzała, pomarszczona i zmęczona. Wraz z jej wiotczeniem zmienia się kształt twarzy ‒ opadają policzki oraz kąciki oczu i ust. Jaka jest przyczyna wszystkich tych procesów? Z upływem lat produkcja kolagenu maleje, metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, a zdolności regeneracyjne skóry osłabiają się. W konsekwencji skóra szybko traci wodę i trudno przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie dlatego pielęgnacja cery dojrzałej jest taka skomplikowana. U kobiet starzenie się skóry wiąże się z menopauzą ‒ okresem, w którym następuje znaczny spadek poziomu estrogenów.
Najszybciej starzeje się skóra sucha, wrażliwa i alergiczna. Wszystkie one gorzej bronią się przed czynnikami zewnętrznymi, bo są delikatne i cienkie, a ponieważ mają słabszą warstwę ochronną, szybciej ucieka z nich woda.
Co przyspiesza starzenie się skóry?
O tempie starzenia się skóry decydują głównie czynniki genetyczne, ale przyspieszyć je możemy także my sami. W jaki sposób? Poprzez:
- nieprawidłową pielęgnację skóry (niedostateczne nawilżanie, niewłaściwe oczyszczanie);
- nieodpowiedni sposób odżywiania się (niedobór tłuszczów, nadmiar cukru);
- niezdrowy styl życia (częste opalanie, stres, palenie papierosów, picie alkoholu).
Jak dbać o cerę dojrzałą?
Po pierwsze, cera dojrzała wymaga ochrony przed słońcem. Słońce nie tylko optycznie postarza skórę, lecz także ją wysusza, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Z tych powodów nie trzeba od razu rezygnować z opalania. Wystarczy stosować krem z wysokim faktorem SPF (25, 30 i 50) w sezonie wiosennym i letnim. To nie cofnie czasu, ale zapobiegnie odwodnieniu głębszych warstw skóry.
Po drugie, cera dojrzała potrzebuje regularnego złuszczania. Można je wykonywać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Ten zabieg pielęgnacyjny niesie za sobą wiele korzyści: usuwa martwy naskórek, a tym samym zmniejsza widoczność zmarszczek oraz delikatnie wygładza skórę i poprawia jej ukrwienie.
Ponadto cerę dojrzałą należy systematycznie odżywiać ‒ za pomocą wygładzającego kremu na noc i regenerujących serów do skóry dojrzałej co kilka dni. Warto postawić na kosmetyki, które zostają na twarzy dłuższy czas, bo tylko wtedy składniki aktywne mają szansę się wchłonąć. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu, ponieważ wymagają intensywnego natłuszczenia i wzmocnienia. Często zapomina się o szyi, która także podlega procesom starzenia i potrzebuje kosmetycznego wsparcia.
Jak pielęgnować cerę dojrzałą?
Należy mieć świadomość, że nawet najlepszy i najdroższy krem przeciwzmarszczkowy nie cofnie procesu starzenia się skóry. Krem o takich właściwościach ma za zadanie nawilżyć i ujędrnić skórę oraz spłycić zmarszczki. Ponadto nadają skórze zdrowy koloryt, zapewniają jej elastyczność i chronią ją przed słońcem.
Krem do skóry dojrzałej powinien zawierać:
- retinol i retinoidy, czyli witaminę A i pochodne, które wspomagają prawidłowy wzrost komórek (skóry, włosów i paznokci) oraz zwiększają produkcję kolagenu i elastyny;
- witaminę C ‒ stymuluje syntezę kolagenu, opóźnia proces utleniania, rozświetla skórę i rozjaśnia przebarwienia;
- kwas hialuronowy, który zapewnia skórze nawilżenie i elastyczność;
- koenzym Q10 ‒ wspomaga regenerację komórek (jego produkcja słabnie po trzydziestym piątym roku życia);
- fitohormony, czyli hormony roślinne, które mogą wyrównać procesy wywołane przez zaburzoną gospodarkę hormonalną.
Dodaj komentarz