Jak pielęgnować skórę pod oczami? Sposoby na worki i cienie pod oczami
Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka ‒ jej średnia grubość wynosi pół milimetra, a nie dwa milimetry jak w przypadku innych partii skóry. Z tego powodu jest też niezwykle delikatna. Ponieważ składa się aż z dwudziestu dwóch mięśni, stale ciężko pracuje, to znaczy rozciąga się, ściąga i marszczy. Ten ciągły ruch sprzyja powstawaniu zmarszczek, a na tak cienkiej skórze widać niedobory snu, stres i przepracowanie jak na dłoni. Jak pielęgnować skórę pod oczami? Jak powinien wyglądać demakijaż skóry pod oczami i co musi zawierać dobry krem pod oczy? Jakie są sposoby na worki i cienie pod oczami?
Demakijaż skóry pod oczami
Po pierwsze, przed snem należy zmywać makijaż, ponieważ obciążona w ten sposób skóra, zwłaszcza tak delikatna jak ta pod oczami, rano będzie wyglądać na starszą niż w rzeczywistości. Ponadto spanie w pełnym makijażu oczu naraża skórę w tych okolicach na podrażnienia, opuchnięcia i zasinienia.
Makijaż skóry wokół oczu należy zmywać wyłącznie przeznaczonym do tego celu kosmetykiem, na przykład płynem dwufazowym lub mleczkiem. Takie preparaty nie mogą zawierać składników intensywnie oczyszczających ani zapachowych. Z kolei płyny do demakijażu powinny dodatkowo nawilżać i pielęgnować skórę.
Podczas demakijażu nie należy trzeć ani rozciągać skóry. Zamiast tego nasączamy waciki preparatem i przykładamy delikatnie do skóry; po chwili makijaż się rozpuszcza. Do oczyszczenia skóry wokół oczu warto stosować toniki bez alkoholu i substancji zapachowych oraz łagodne płyny micelarne.
Krem pod oczy
Krem pod oczy musi być dostosowany do szczególnych potrzeb tych partii skóry. Kobiety, które nie mają problemów ze skórą, zamiast osobnego preparatu pod oczy mogą używać zwykłego kremu nawilżającego. Taki kosmetyk nie powinien być zbyt tłusty, ponieważ mógłby nadmiernie obciążyć cienką skórę. Z kolei w przypadku wrażliwej oraz skłonnej do alergii i obrzęków skóry pod oczami należy zaopatrzyć się w specjalny krem pod oczy. Ten kosmetyk powinien być wklepywany w skórę opuszką palca serdecznego, aby nie rozciągać skóry.
Krem pod oczy musi zawierać składniki wygładzające skórę, to znaczy ceramidy, liposomy, kolagen i elastynę. Po czterdziestym roku życia należy wybierać kosmetyki ujędrniające skórę pod oczami z dodatkiem witaminy A i E, koenzymu Q10 oraz białka pszenicy, które skutecznie napina skórę. Składników, których nie powinno zabraknąć w dobrym kremie pod oczy, są przeciwutleniacze o działaniu neutralizującym wolne rodniki.
Dobry krem pod oczy zachowuje pH właściwe dla skóry wokół oczu, likwiduje cienie i obrzęki oraz zapobiega ich powstawaniu, a także zapewnia długotrwałe nawilżenie i poprawia elastyczność skóry. Taki kosmetyk powinien być przebadany okulistycznie i dermatologicznie. Ponieważ nie powoduje podrażnień spojówek, może być stosowany nawet przez osoby noszące szkła kontaktowe. Dobry krem pod oczy zawiera filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB oraz naturalne surowce najwyższej jakości, a przy tym jest wolny drażniących substancji zapachowych.
Sposoby na worki pod oczami
Opuchlizna pod oczami pojawia się na skutek braku snu lub stosowania drażniących kosmetyków. Jej przyczyną jest zastój w cyrkulacji limfy. Problem dotyczy osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem, prowadzą siedzący tryb życia, nieprawidłowo się odżywiają, nie wysypiają się i żyją w ciągłym stresie. Aby uniknąć opuchlizny pod oczami, nie należy spać na brzuchu, ponieważ to ogranicza odpływ krwi z okolic oczu. Ponadto warto stosować chłodne okłady, na przykład z kostek lodu owiniętych w ściereczkę. Równie dobrze można przygotować napar z rumianku lub zielonej herbaty i zamoczyć w nim przecięte na pół płatki kosmetyczne. Tak przygotowane kompresy kładziemy na spodku i wstawiamy do lodówki na kilkanaście minut. Nasączone waciki nakładamy na skórę pod oczami i zdejmujemy je, gdy staną się chłodne.
Sposoby na cienie pod oczami
Zazwyczaj cienie pod oczami są konsekwencją niedoboru snu i odpoczynku, a niekiedy mają podłoże genetyczne. Cienka skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne, to problem większości kobiet. Aby go rozwiązać lub przynajmniej ograniczyć, należy stosować kompresy ‒ na przemian ciepłe i zimne. W tym celu wystarczy nasączyć waciki naparem z lipy, kopru włoskiego lub świetlika. Takie okłady są skuteczne, ponieważ zwężają naczynia krwionośne i likwidują zaczerwienienia. Ponadto warto wypróbować krem z retinolem, witaminą C i witaminą K.
Dodaj komentarz