Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy?
Łupież, przetłuszczające się włosy, nieestetyczny wygląd pasemek przez cały dzień… Z takimi problemami musi zmagać się bardzo wiele osób. Na szczęście jest prosty sposób, aby im zaradzić i nie jest to wizyta u dermatologa (choć w niektórych przypadkach na pewno byłaby wskazana). Chodzi o skuteczny szampon przeciwłupieżowy. Jak wybrać ten najlepszy?
Co to jest łupież?
Łupież jest chorobą skóry wywołana przez grzyby drożdżopodobne. Objawia się złuszczającymi się płatkami skóry w kolorze białym lub jasnożółtym. Skóra głowy może swędzić, być podrażniona i zaczerwieniona. Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu:
- zwykły (suchy) – występuje u osób z delikatną, suchą i wrażliwą skórą głowy. Charakteryzuje się suchymi i białymi płatkami, które są wynikiem złuszczania się naskórka, a przy ruchach głowy opadają na ubranie. Łupieżowi zwykłemu może towarzyszyć swędzenie głowy. Rozwój grzyba może być wywołany przez kontakt z alergenami, nieodpowiednim szamponem lub źle dobranymi kosmetykami do stylizacji, a także stresem i dietą ubogą w najważniejsze witaminy i minerały;
- tłusty – występuje u osób z łojotokiem skóry. Objawia się żółtymi, cienkimi strupami przylegającymi do skóry oraz sypiącymi się jasnożółtymi łuskami. Chorobie często towarzyszy stan zapalny, podrażnienia i świąd skóry głowy. Rozwojowi drożdżaków sprzyja nadmierne wydzielanie sebum oraz nieleczony łupież suchy.
Szampon a rodzaj łupieżu
Przy wyborze szamponu należy zwrócić uwagę, żeby zawierał kilka składników czynnych usuwających przyczynę łupieżu. Są też i takie produkty, które zwalczają obydwa rodzaje łupieżu. Ważne jest również to, żeby szampon leczył świąd, działał profilaktycznie, zmniejszał ilość drożdżaków i dostarczał skórze głowy odżywczych substancji.
Na łupież suchy najlepszy będzie szampon z dziegciem, solą cynkową, kwasem salicylowym, selenem, siarką oraz kosmetyki nawilżające i oliwa z 3% kwasem salicylowym. Natomiast łupież tłusty zostanie usunięty dzięki produktom z zawartością związków przeciwgrzybiczych i leków keratolitycznych, które zapewniają właściwe złuszczanie się naskórka.
Składniki skutecznych szamponów przeciwłupieżowych
Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać następujące substancje:
- przeciwgrzybicze: siarczek selenu, pirytonian cynku, ketokonazol;
- regulujące nieprawidłowe namnażanie się komórek naskórka: dziegcie, ichtiol, siarczek selenu;
- keratolityczne usuwające zrogowaciały naskórek: kwas salicylowy, siarka w stężeniu 2% mocznik w stężeniu ponad 10%, dziegieć w stężeniu 0,5%;
- substancje dodatkowe: witaminy A, E, PP, B3, B5, gliceryna, pantenol, glinki.
Dodaj komentarz