Minerały na urodę – 4 doskonałe maseczki do twarzy z glinką
Glinki kosmetyczne to naturalne i bardzo uniwersalne kosmetyki. Ich siłą jest wyjątkowy skład, skomponowany z szeregu cennych właściwości. W pielęgnacji wciąż są kosmetycznym hitem i biją rekordy popularności. Podstawowym komponentem sproszkowanych glinek jest woda, ale przy odrobinie inwencji możesz tchnąć “magię” w swoje maseczki do twarzy i połączyć je z innymi składnikami doskonałymi w pielęgnacji. Jak stworzyć maseczkę idealną? Sprawdź w naszych przepisach!
Czym są glinki mineralne?
Właściwości glinek kosmetycznych
Naturalne glinki powstają w procesie wietrzenia minerałów, właśnie dlatego są cennym źródłem wielu składników mineralnych i doskonale sprawdzają się w regeneracji i poprawie kondycji każdego rodzaju skóry. Absorbują nadmiar sebum, sprawnie oczyszczają, nie podrażniając przy tym skóry, łagodzą stany zapalne, zapobiegają zaczerwienieniom i pajączkom. Mają silne działanie odżywcze, dobrze nawilżają, rewitalizują i zmiękczają skórę. Sprzyjają jej regeneracji, leczą niedoskonałości, oczyszczają i spłycają zmarszczki oraz sprawiają, że skóra wolniej się starzeje.
Są przy tym niezwykle wydajne, a maseczki z nich wykonane, mają bardzo wysoką jakość: są wolne od parabenów, silikonów i ftalanów.
PAMIĘTAJ!
Przygotowując maseczkę z glinki, musisz zawsze pamiętać o tym, by nie rozrabiać jej metalową łyżką, ponieważ glinka traci wówczas swoje właściwości. Idealna będzie plastikowa lub drewniana łyżeczka. Składniki płynne dodawaj stopniowo – dzięki temu będziesz miała kontrolę nad konsystencją maski i uzyskasz odpowiednią gęstość, która nie spłynie z buzi. Proporcje składników możesz oczywiście dowolnie zmniejszać lub zwiększać, a każdą maseczkę wzbogacać ulubionymi dodatkami (to kolejna zaleta masek z glinki).
Maseczka z białej glinki do suchej skóry
- 3 łyżeczki białej glinki,
- hydrolat z lipy lub rumianku,
- sok aloesowy,
- 1 łyżka oleju z awokado lub słodkich migdałów,
- 1 łyżeczka żelu (kwasu) hialuronowego,
- 1 łyżeczka jogurtu naturalnego.
Maseczka z powyższych składników to doskonała pielęgnacja i ukojenie dla suchej skóry. Biała glinka silnie odżywia skórę, łagodzi stany zapalne, wygładza i zapobiega przesuszeniu a także delikatnie oczyszcza i poprawia koloryt skóry, przyspiesza gojenie się niechcianych zmian skórnych.
Hydrolat koi, łagodzi i nawilża, a olej do spółki z kwasem hialuronowym zabezpieczają skórę przed utratą nawilżenia (to idealny duet który nawadnia iz abezpiecza przed ucieczka wody z naskórka). Jogurt naturalny tonizuje i koi skórę, dbając o jej gładkość i odpowiednie pH.
Wszystkie składniki połącz ze sobą w miseczce, stopniowo rozrzedzając masę hydrolatem do momentu, aż powstanie gęsta papka. Jeśli masz bardzo suchą skórę, zamiast hydrolatu możesz dodać więcej jogurtu, a hydrolatu użyć do spryskiwania twarzy, gdy nałożysz na nią maseczkę.
Maseczkę zmyj ze skóry ciepłą wodą po kwadransie. Możesz ponownie przemyć twarz hydrolatem, aby wzmocnić pielęgnację i przygotować skórę na przyjęcie kremu.
Uniwersalna maseczka z glinki zielonej dla każdej cery
- 1 łyżka stołowa zielonej glinki,
- pół łyżeczki oleju arganowego,
- pół łyżeczki kwasu hialuronowego,
- hydrolat różany.
Glinka zielona ma silne właściwości oczyszczające i regulujące, dlatego najczęściej poleca się ją do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, jednak w wersji z kwasem hialuronowym i naturalnym olejkiem jest łagodniejsza – pielęgnuje i dostarcza minerałów, a jednocześnie sprawnie detoksykuje skórę i oczyszcza pory oraz domyka je tak, aby buzia stała się satynowo gładka i miła w dotyku. Jej działanie to również głębokie odżywienie skóry i łagodzenie stanów zapalnych oraz podrażnień. Maseczka reguluje też poziom sebum i absorbuje jego nadmiar.
Połącz wszystkie składniki i rozrób je za pomocą hydrolatu. Papkę nałóż na buzię i zmyj po kwadransie. Maseczkę wykonuj regularnie, minimum raz w tygodniu.
Ekspresowa maseczka z glinki czerwonej
- 1 łyżka stołowa czerwonej glinki,
- 1 łyżeczka jogurtu naturalnego,
- ½ łyżeczki oleju makadamia,
- ½ łyżeczki oleju z rokitnika.
Maseczka na bazie czerwonej glinki jest doskonała dla wszystkich, którzy mają skórę wrażliwą, suchą, naczynkową, normalną lub skłonną do podrażnień. Zimą, przy suchym powietrzu z grzejników i mrozach maseczka z czerwonej glinki ukoi każdy rodzaj skóry, wzmacniając barierę ochronną naskórka.
Glinka czerwona ma działanie oczyszczające, wzmacnia naczynka, koi i łagodzi podrażnienia, a także sprawnie wyrównuje koloryt skóry. Podobnie działa – nieco łagodniejsza w działaniu – glinka różowa.
Dodane do maseczki oleje pomagają w nawilżeniu i chronią skórę przed niszczeniem, rokitnik ją rewitalizuje (jest silnym antyoksydantem), a jogurt łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Połączone składniki nałóż na buzię i trzymaj nie dłużej niż 5 minut na twarzy (czerwona glinka może delikatnie zabarwić naskórek, dlatego nie powinno trzymać się jej długo na buzi).
Łagodząca maseczka antytrądzikowa z zieloną glinką
- 1 łyżka zielonej glinki,
- 1 łyżeczka oleju laurowego,
- 3-4 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego,
- hydrolat z czystka jako faza wodna.
Zielona glinka jest idealna do pielęgnacji cery trądzikowej, z niedoskonałościami, rozszerzonymi porami czy tłustej. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i antybakteryjnie, oczyszcza pory, stanowi doskonały detoks dla problematycznej cery. Polubią ją wszyscy, którzy żyją w dużych aglomeracjach miejskich i mają na co dzień do czynienia z powietrzem pełnym spalin samochodowych, ponieważ maska z tej glinki świetnie oczyszcza skórę.
Zielona glinka dobrze absorbuje nie tylko toksyny, ale i nadmiar sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Olej laurowy świetnie regeneruje skórę, łagodzi stany zapalne skóry i leczy wszelkie krostki, dzień po dniu zmniejszając ich widoczność, a także zapobiega powstawaniu nowych zmian. Olejek z drzewa herbacianego (podobnie jak eukaliptusowy) działa antyseptycznie. Maseczka ma też właściwości odżywiające naskórek i zapobiega nadmiernemu przesuszeniu czy podrażnieniu skóry. Połącz wszystkie suche i “oleiste” składniki i rozrób z fazą wodna, czyli hydrolatem. Zmyj maseczkę po około 10 minutach.
Tip!
Mając na skórze maseczkę z glinki, postaraj się nie dopuszczać do jej całkowitego zaschnięcia, dzięki czemu unikniesz podrażnień. W tym celu możesz co jakiś czas delikatnie zrosić twarz wodą termalną lub wybranym hydrolatem.
Dodaj komentarz