Najważniejsze pytania o retinol, czyli witamina A dla początkujących
Pierwsze zmarszczki, utrata elastyczności, przebarwienia a może trądzik? Na wszystkie te mankamenty pomoże retinol – cudowny składnik kosmetyczny, o udowodnionym działaniu regenerującym i odmładzającym! Jak go stosować? Jaki retinol wybrać? Czy stężenie ma znaczenie? Poznaj odpowiedzi na te i więcej pytań o retinolu!
1. Stężenie. Retinol 0,2% czy retinol 0,5% – jak zacząć kurację retinolem?
Retinol, czyli pochodna witaminy A to silnie działający na skórę związek odnawiający, dlatego w kosmetykach występuje w różnych stężeniach – od 0,1% do 3%. Jeżeli zamierzasz używać retinolu po raz pierwszy, należy wybierz ten o najmniejszym stężeniu – najlepiej zacznij od małej dawki, czyli 0,2-0,5%. Unikniesz ryzyka wystąpienia mocnych podrażnień,ponieważ w przypadku retinolu skóra powinna się z nim oswoić.
2. Co to znaczy budowanie tolerancji skóry na działanie retinolu?
W pierwszym pytaniu wspomnieliśmy, że retinol jest intensywnie działającym składnikiem i może powodować podrażnienia stosowany w dużych dawkach, dlatego pielęgnacja z zastosowaniem retinoidów powinna rozpocząć się od stopniowego wprowadzania kosmetyków z wit. A i obserwacji reakcji skóry na jej działanie. Warto wspomnieć, ze budowanie tolerancji na retinol trwa nawet do 3 miesięcy, ale zdecydowanie warto to zrobić! Czasem po rozpoczęciu stosowania retinolu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, sucha i łuszcząca się. Wtedy dobrze jest włączyć kosmetyki mocno nawilżające.
3. Jak poprawnie stosować retinol?
Retinol działa dość silnie i mocno naprawczo, więc należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, a także poznać kilka zasad dotyczących stosowania.
Jak zatem stosować retinol na twarz? Krem lub serum aplikuj wieczorem na oczyszczoną i suchą skórę. Gdy się wchłonie, nałóż koniecznie na skórę krem nawilżający. Po około 6 tygodniach możesz zastosować wyższą dawkę retinolu, czyli od 1-3%.
4. Kiedy stosować kremy z witaminą A?
Najlepsza pora na rozpoczęcie stosowania kosmetyków z retinolem to jesień lub zima, ponieważ wtedy natężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze, a retrinoidy uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne i działają uczulająco.Pamiętaj tez, ze niezbędne jest stosowanie preparatów z wysokimi filtrami UVA i UVB – SPF 30, SPF 50.
5. Retinol – na dzień, czy na noc?
Pielęgnację z retinolem najlepiej wprowadzić do wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. warto kupić dobre serum z retinolem i stosować je wieczorem, pod krem. Nocą nie grozi nam promieniowanie UV, a ponadto skóra lepiej się regeneruje, wiec retinol bardzo wspiera jej odnowę.
6. Retinol – jak często stosować?
Dopiero zaczynasz swoją pielęgnację retinolem? Musisz zatem stosować go z umiarem! Przez pierwsze 2 tygodnie, używaj kosmetyk dwa razy w tygodniu, czyli co 2- 3 dni. Później możesz już zacząć aplikować je codziennie. Ważne, by obserwować swoją skórę: jeśli jest zaczerwieniona, łuszczy się i szybko przesusza, przerwij kurację retinolem i gdy cera dojdzie do siebie, ponów stosowanie kosmetyków z retinolem i używaj ich raz na kilka dni; zacznij oczywiście od małych stężeń.
7. Retinol a słońce – czy retinol można stosować latem?
Według opinii dermatologów i kosmetologów oczywiście można stosować preparaty z retinolem w okresie letnim, ale z zachowaniem wyjątkowej ostrożności, a zatem nigdy na dzień i w połączeniu z ochroną przeciwsłoneczną skóry. Stosuj retinol zwłaszcza wtedy, gdy masz objawy trądziku pospolitego.
Dodaj komentarz