Oczyszczanie twarzy na najwyższym poziomie – dlaczego jest ważne i co najlepiej stosować?
Jak często korci Cię, aby położyć się spać bez demakijażu twarzy? Jeśli taka sytuacja zdarza Ci się często i zasypiasz z nieoczyszczoną buzią – wiedz, że takie zaniedbanie czy lenistwo szybko się na Tobie zemści. Resztki kosmetyków, nadmiar sebum i zanieczyszczenia z całego dnia nocą są bardzo intensywnie wchłaniane przez skórę, a kosmetyki kolorowe działają komedogennie, zatykają pory i rozregulowują poprawne funkcje skóry. Innymi słowy – nieoczyszczona skóra twarzy nie ma szans na regenerację, staje się niedotleniona i zaczyna niszczeć. Czym najlepiej oczyszczać skórę i jakie są plusy demakijażu twarzy?
Jak działa skóra podczas snu?
Gdy śpimy, nasza skóra nie próżnuje. Procesy w niej zachodzące stają się intensywniejsze – komórki skóry dwa razy szybciej transportują cenne składniki zawarte w kremach, pozbywa się toksyn i zanieczyszczeń, jest odprężona i zrelaksowana, a zatem intensywnie działający krem odbudowujący lub przeciwzmarszczkowy w nocy ma najwięcej możliwości, by ją naprawić.
Jak oczyszczać skórę?
Na rynku dostępne jest mnóstwo kosmetyków do demakijażu i oczyszczania twarzy. Należy je dobierać przede wszystkim do rodzaju cery (tłusta, sucha, mieszana, dojrzała, naczynkowa). Znajomość typu swojej skóry jest zatem niezwykle istotna. Bywa, że skóra dojrzała może jednocześnie być naczynkowa lub przetłuszczać się – w takim wypadku należy szukać produktów o podwójnym działaniu na skórę.
Ostatnim elementem oczyszczania twarzy zawsze powinien być tonik – tylko on pozwoli nadać odpowiednie pH skórze, delikatnie ja zakwasić i zadziała kojąco oraz przeciwzapalnie. Równie istotne w zachowaniu czystej skóry jest peeling – należy go robić minimum raz w tygodniu, aby dobrze oczyścić twarz i pozbyć się zalegającego na skórze martwego naskórka.
Oczyszczanie skóry – jaki kosmetyk wybrać?
Oto przegląd najważniejszych produktów do demakijażu i oczyszczania twarzy, ich działanie, przeznaczenie i sposób użycia:
1. Mleczko lub śmietanka do twarzy
To kosmetyki o lekkiej, kremowej konsystencji, które doskonale poradzą sobie nawet z intensywnym makijażem (są w stanie zmyć makijaż wodoodporny). Dobrze zbierają ze skóry również brud, kurz, toksyny i wszelkie inne zanieczyszczenia. Są przy tym niezwykle delikatne. Mają właściwości nawilżające lub delikatne natłuszczające skórę, dlatego przeznaczone są głównie dla skóry suchej, przesuszonej lub normalnej. Likwidują uczucie ściągnięcia lub napięcia skóry. Mleczko lub śmietanka do twarzy często dedykowana jest również skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Jak stosować mleczko lub śmietankę do twarzy?
Najprostszy sposób to naniesienie odrobiny produktu na wacik kosmetyczny i przemywanie nim całej twarzy wraz z okolicą oczy, dopóty, dopóki wacik nie stanie się czysty. Innym sposobem jest delikatne rozsmarowanie mleczka na twarzy i ścieranie go wacikiem lub muślinową ściereczką.
2. Żel myjący (oczyszczający) do twarzy
To opcja dla tych, którzy lubią demakijaż przy użyciu wody. Żel jest nietłusty, zawiera frakcję mydlącą, dlatego doskonale usuwa kurz, tłuszcz i zanieczyszczenia, oraz kosmetyki kolorowe. Niestety często nie nadaje się on do demakijażu oczu. Żele do twarzy są często przypisane do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ ich konsystencja delikatnie napina skórę, nie pozostawiając na twarzy tłustej warstwy.
Jak stosować żel myjący (oczyszczający) do twarzy?
Odrobinę żelu nanieś na wilgotną skórę twarzy i szyi, omijaj okolice oczu. Umyj twarz i spłucz ją wodą. Do demakijażu oczu używaj specjalnego płynu. Żel mógłby podrażnić śluzówkę, dostając się do gałki ocznej.
3. Płyn micelarny
To produkt najczęściej wybierany przez kobiety, ponieważ zapewnia bardzo dobre oczyszczenie skóry, a dodatkowo lekko ją tonizuje. Nie tylko zmywa makijaż, ale również pielęgnuje cerę. Płyn swą nazwę wziął od miceli – czyli małych cząsteczek, które zawiera i które w zetknięciu ze skórą wyłapują sebum, oraz wszelkie inne cząsteczki tłuszczu (np. cząsteczki kosmetyków) i zabierają je ze skóry, jednocześnie regulując jej równowagę hydro-lipidową. Płyn micelarny transportuje do wnętrza skóry minerały i witaminy, które wchodzą w skład miceli.
Jak stosować płyn micelarny?
Płyn wylewamy na wacik kosmetyczny i delikatnie przemywamy nim twarz. Zmieniamy waciki, dopóki nie staną się czyste – oznacza to, że wszystkie kosmetyki i zanieczyszczenia z powierzchni twarzy zostały usunięte.
4. Olejki do demakijażu
Olejek to niezwykły produkt do demakijażu. Jest odpowiedni do każdego typu cery, doskonale wychwytuje cząsteczki tłuszczu (tłuszcz przyciąga tłuszcz) i zabiera je z twarzy. W połączeniu z wodą tworzy mleczną i delikatną emulsję, która dodatkowo „zmydla” wszystkie niechciane cząsteczki kurzu, brudu i zanieczyszczeń. Olejki są delikatne, naturalne i oprócz oczyszczania doskonałe odżywają skórę. Osoby z cerą trądzikową nie mogą stosować wszystkich olejków, ponieważ nie wszystkie równoważą poziom sebum. Najlepszy dla nich będzie olejek kokosowy oraz jojoba.
Jak stosować olejku do demakijażu twarzy?
Olejek należy delikatnie, opuszkami palców nanieść na skórę i rozmasować go na całej twarzy. Następnie należy zwilżyć twarz, aby powstała delikatnie spieniona frakcja o białym zabarwieniu. Olejek zbierze wówczas wszystkie zanieczyszczenia i kosmetyki. Można stosować go również na powieki i rzęsy. Zmydlony olejek należy zetrzeć z buzi specjalną, muślinową ściereczką.
5. Pianka do demakijażu
Pianka to bardzo delikatna forma oczyszczania twarzy – jest idealna dla osób ze skórą wrażliwą, atopową i skłonną do podrażnień. Często zaleca się ja przy zaognionej formie trądziku. Oprócz składników myjących może zawierać również substancje leczące trądzik lub nawilżające czy natłuszczające skórę. Pianka do demakijażu będzie również idealna na lato, ponieważ nie pozostawia tłustej warstwy na buzi.
Jak stosować piankę do demakijażu?
Pianka jest delikatnym, puszystym musem, który należy rozprowadzić na suchej, lub lekko zwilżonej twarzy, myć nią skórę przez kilka minut, po czym dokładnie spłukać wodą. Ultra-delikatne pianki nadają się również do demakijażu oczu, ale większość nie ma tej cechy, dlatego kosmetyki kolorowe z powieki lepiej zmywać specjalnym, przeznaczonym do tego celu płynem.
Dodaj komentarz