Olejek rycynowy. Jaki jest najlepszy i jak działa w pielęgnacji?
Jaki jest najpopularniejszy olejek do włosów i twarzy? Tuż obok arganowego zaszczytne miejsce na podium zajmuje olej rycynowy. Czas sprawdzić, dlaczego jest tak chętnie wybierany i który stosować, aby jego działanie było najlepsze.
Początkowo olej rycynowy był wykorzystywany głównie jako produkt leczniczy. Do tej pory zresztą można kupić małe buteleczki olejku rycynowego w aptece, a opisane są jako środek przeczyszczający. Prozdrowotne działanie tej substancji to jednak nie tylko działanie od środka – można stosować go także jako ciepły okład na bolące miejsca, aby przynieść ulgę i zmniejszyć stan zapalny.
Dziś dużo bardziej interesujące są jednak kosmetyczne właściwości oleju rycynowego. To, jak i do czego można go wykorzystać, aby czuć się lepiej we własnej skórze i wyglądać dobrze.
Olej rycynowy – na włosy, skórę i paznokcie
Największą zaletą tego niepozornego olejku jest fakt, że wpływa pozytywnie właściwie na każdy fragment naszego ciała – wygładza suchą skórę dłoni, wzmacnia kruche paznokcie, przyspiesza wzrost włosów, łagodzi objawy trądziku, pomaga zmniejszać łupież. A wszystko to tylko niewielki procent tego, co potrafi olej rycynowy w kosmetyce.
- Zapobiega utracie nawilżenia i ogranicza suchość.
- Działa antybakteryjnie, detoksykuje i oczyszcza.
- Wzmacnia cebulki, hamując wypadanie włosów.
- Przyspiesza wzrost włosów, rzęs oraz brwi.
- Wzmacnia, ujednolica i nabłyszcza paznokcie.
- Sprawdza się jako olejek do demakijażu twarzy.
To wszystko zadziwia jeszcze bardziej, gdy uświadomimy sobie, że olej rycynowy to głównie kwas rycynolowy i dwie witaminy (A oraz E). Zawiera dużo mniej składników odżywczych niż np. olej arganowy, a mimo to dorównuje mu swoim działaniem, a niekiedy wybija się na prowadzenie. Jest chętnie stosowany, ponieważ jako jeden z nielicznych olejków rozpuszcza się w wodzie, co ułatwia jego zastosowanie choćby do oczyszczania twarzy olejem.
Jaki olej rycynowy wybrać? TOP 7
Przed Tobą trudny wybór idealnego olejku do pielęgnacji włosów, twarzy lub rzęs? Oto siedem najlepszych olejków, które warto wziąć pod uwagę.
1. OLEJ RYCYNOWY NANOIL – olejek polecany z uwagi na bardzo dobry stosunek jakości do ceny. To olej zimnotłoczony i nierafinowany, więc bogaty w maksimum składników odżywczych. W butelce z ciemnego szkła zamknięto tu certyfikowany, 100% organiczny olej z rącznika, który nadaje się do kompleksowej pielęgnacji. Dba o prawidłowe nawilżenie skóry i eliminuje trądzik. Oczyszcza skórę, łagodzi podrażnienia i nadaje blask. Wzmacnia osłabione włosy, paznokcie, czy rzęsy, a także przyspiesza ich wzrost i zapobiega niszczeniu. Do tego olej rycynowy Nanoil jest jednym z najlżejszych dostępnych na rynku: jego niezbyt gęste i nietłusta formuła ułatwia codzienne stosowanie. Więcej na www.nanoil.pl.
2. OLEJ RYCYNOWY SATIN NATUREL – podobnie dobrej jakości, choć zdecydowanie droższy, jest olejek rycynowy od Satin Naturel. To marka, dla której bardzo ważna jest naturalność, dlatego w składzie tego kosmetyku nie ma nic poza bio olejkiem rycynowym, tłoczonym na zimno. Można stosować go zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry, rzęsy, paznokci. Stosowany regularnie przez dłuższy czas może pomóc w zagęszczeniu i zregenerowaniu włosów, wzmocnieniu paznokci, czy przywróceniu skórze blasku. Zachęcająca jest dostępność olejku w dwóch pojemnościach, choć nie jest on dostępny we wszystkich drogeriach.
3. OLEJ RYCYNOWY BRIOGEO – bardzo ciekawa propozycja to zapakowany w cukierkowo różową buteleczkę z pompką olejek rycynowy marki Briogeo. Od większość naturalnych kosmetyków odróżnia się przede wszystkim opakowanie: nie ma tu typowego ciemnego szkła. Niestety inna też jest cena, która sprawia, że nie jest to olejek dostępny dla każdego. Jeśli już zdecydujemy się go kupić, możemy być pewni, że pomoże nawilżyć i zregenerować skórę, a także zrewitalizować włosy. Jest organiczny i tłoczony na zimno, więc można stosować go bez ograniczeń również na rzęsy, brwi czy paznokcie, aby je wypielęgnować.
4. OLEJ RYCYNOWY JUNGLÜCK – na kolejnym miejscu naturalny olejek rycynowy w wersji minimalistycznej: przede wszystkim pod względem designu, ale też składu. Ciemne szkło skrywa transparentny i bezzapachowy olej z rącznika, tłoczony na zimno i pozyskiwany z organicznych indyjskich upraw. Największą jego wadą jest gęstość, która sprawia, że może zatykać pory stosowany w zbyt dużej ilości. Jeśli jednak użyjemy go z innym olejem, pomoże nawilżyć, zrewitalizować i wzmocnić, a także przyspieszy wzrost włosów, rzęs czy osłabionych paznokci.
5. OLEJ RYCYNOWY ZOE AYLA – podczas poszukiwań idealnego olejku wpaść możemy też na ciekawy produkt, jakim jest olej rycynowy od Zoe Ayla. Maleńka buteleczka jest z ciemnego szkła, a to dobry znak, że w środku kryje się naturalna formuła. Tak właśnie jest, bo olej rycynowy od Zoe Ayla to tłoczony na zimno, organiczny, czysty olejek z rącznika. Można stosować go dowolnie, czyli na włosy, na skórę głowy, na paznokcie, do olejowania twarzy czy jako odżywkę do rzęs. Jest przezroczysty, bezzapachowy i dość lekki, więc łatwo się stosuje.
6. OLEJ RYCYNOWY AVRIL – wśród naturalnych olejków rycynowych, które chętnie wybierane są do domowej pielęgnacji, jest też olej rycynowy Avril. Zachęcająca jest jego nieco większa pojemność i konkurencyjna cena, ale warto pamiętać, że chodzi również o jakość. W tym przypadku dostajemy organiczny olej rycynowy, tłoczony na zimno i wegański. Ma wiele zastosowań: można używać go do olejowania włosów, pielęgnacji paznokci, odżywiania rzęs i brwi, a nawet jako olejek do zarostu, ale producent nie wspomina w sposobach użycia o tym, czy nadaje się do stosowania bezpośrednio na cerę, zwłaszcza wrażliwą.
7. OLEJ RYCYNOWY PURA D’OR – stawkę zamyka olej rycynowy Pura D’or, 100% czysty, naturalny i organiczny. To olejek stworzony z myślą o pielęgnacji rzęs oraz brwi, dlatego do klasycznej ciemnej butelki dołączono dwa opakowania przypominające miniaturowe błyszczyki z aplikatorami dostosowanymi do aplikacji na włoski w okolicy oczu (szczoteczką i pędzelkiem). Niewiele wiadomo o innych zastosować oleju rycynowego Pura D’or, ale jest to producent naturalny, więc powinien nadawać się również do stosowania na skórę czy włosy.