Sekret gładkiej skóry, czyli najlepsze sposoby na wrastające włoski
Depilatory elektryczne lub wosk królują nad klasycznym goleniem, ponieważ dają trwalsze efekty. Jednak bolączką kobiet, które decydują się na usuwanie owłosienia tymi metodami, są wrastające włoski. Jakie są sposoby zapobiegania wrastaniu włosków po depilacji?
Codzienne zmagania z maszynką do golenia są męczące, dlatego kobiety coraz chętniej sięgają po alternatywy – depilacja woskiem, pastą cukrową lub po prostu depilatorem elektrycznym. Te, które stać na droższy zabieg, poddają się epilacji laserowej, aby pozbyć się włosków raz a dobrze. Większość jednak musi pilnować, aby depilować ciało regularnie.
Efekty depilacji utrzymują się około 2-4 tygodnie, a zależne jest to od tego, jak szybko rosną nasze włoski. Do tego, że zabieg trzeba powtarzać regularnie, aby cieszyć się gładką skórą, można się przyzwyczaić. Największy problem z depilacją to wrastające włoski.
Wrastanie włosków po depilacji
Czym są wrastające włoski? To włoski, które nie są w stanie przebić się przez skórę i wrastają pod nią. Dzieje się tak najczęściej po depilacji, ponieważ to właśnie ten zabieg osłabia cebulki włosów i sprawia, że każdy kolejny włos wyrasta słabszy i bardziej wątły.
Z jednej strony to dobrze, bo nie chcemy mieć ciemnych i grubych włosów na ciele. Z każdą depilacją stają się one mniej wyraziste i słabiej widoczne. Jednak z drugiej strony wyrwane włosy zawsze odrastają, a im są słabsze, tym trudniej jest im się przebić przez warstwę naskórka. Zaczynają rosnąć poziomo tuż pod skórą, powodując podrażnienia i zaczerwienienia.
Wrastające włoski po depilacji to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny – z czasem mogą powodować poważne stany zapalne.
Jak zapobiegać wrastaniu włosków?
Warto wiedzieć, że wrastanie włosków to efekt źle przeprowadzonej depilacji. Poprawnie wykonany zabieg, z uwzględnieniem wszystkich zasad, nie powinien powodować żadnych problemów. Istotne jest nie tylko to, w jaki sposób depilujemy się, ale też, jakiego urządzenia używamy. Dobry depilator wyrywa włoski niemal bezboleśnie i bez uszkadzania struktury mieszków włosowych, dlatego nie zaburza wzrostu kolejnych.
Oto cztery zasady, które pomogą zapomnieć o wrastających włoskach:
- NAWILŻANIE – warto dbać o prawidłowy poziom nawodnienia skóry, ponieważ dzięki temu jest ona miękka i mniej podatna na podrażnienia;
- ZŁUSZCZANIE – podstawa dzień przed depilacją to peeling, który warto powtarzać regularnie również po depilacji, bo dzięki niemu włoski nie wrastają;
- MASOWANIE – wcieranie balsamów i codzienna kąpiel (lub prysznic) to dobry moment, żeby zrobić sobie delikatny masaż i pobudzić mikrokrążenie skórne;
- DELIKATNOŚĆ – najczęściej mamy ochotę wydrapać i wyrwać wrośnięte pod skórą włoski, ale nie wolno tego robić, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego.
Czy zmiany metod depilacji są dobre?
W wielu poradnikach można przeczytać, że doskonały sposób na wrastające włoski to regularne używanie tradycyjnej maszynki do golenia pomiędzy depilacjami. W teorii ma to właśnie zapobiegać wrastaniu włosków. W praktyce zbyt częste zmieniania metod depilacji nie jest wskazane, bo cebulki dostają sprzeczne komunikaty, zmieniają swój kierunek wzrostu i grubość. Lepiej zdecydować się na jedną metodę depilacji i trzymać się właśnie jej.
Domowe sposoby na wrastające włoski
Z każdej sytuacji jest odpowiednie wyjście – dla osób, które mają problem z wrastającymi włoskami po depilacji, dobre rozwiązanie to zastosowanie domowych metod na gładką skórę. Jest kilka sztuczek, których wprowadzenie może nie tylko zmniejszyć stan zapalny, ale też zapobiec wrastaniu włosków, złuszczyć naskórek i dodać skórze gładkości.
Peeling lub okład solny
Sól to doskonałe rozwiązanie, jeśli wrastającym włoskom towarzyszy stan zapalny, ponieważ zmniejsza opuchliznę i przyspiesza gojenie. Są dwa sposoby zastosowania soli – albo w formie peelingu, albo jako okład. W pierwszym przypadku należy wymieszać garść soli z porcją ulubionego balsamu lub olejku. Taki peeling nie tylko zadziała przeciwzapalnie, ale też złuszczy martwy naskórek i wygładzi skórę. Druga opcja polega na rozpuszczeniu 2 łyżeczek zwykłej soli w szklance letniej wody i robienie z tego roztworu codziennych okładów na miejsca, w których wrastające włoski to prawdziwa udręka.
Pasta z aspiryny
Aspiryna również może pomóc w pozbyciu się wrastających włosów. Jest silnym środkiem złuszczającym, ponieważ zawiera kwas salicylowy. Warto stosować ją po depilacji, ponieważ łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia. Jak zrobić maseczkę łagodzącą z aspiryny? Wystarczy 2 tabletki aspiryny zalać łyżeczką wody, a następnie powstałą pastę wymieszać z łyżeczką miodu. Po nałożeniu mikstury na 10 minut skóra będzie dużo gładsza.
Peeling z sodą oczyszczoną
Soda jest chętnie wykorzystywana w pielęgnacji, ponieważ wspomaga usuwanie martwego naskórka, działa łagodząco i przeciwzapalnie, a także zmniejsza zaczerwienienia. Przy wrastającym włoskach poleca się peeling z sodą oczyszczoną na bazie płatków owsianych. Łyżeczkę mielonych płatków należy wymieszać z taką samą ilością sody oczyszczonej i łyżką wody. Taki peeling warto stosować przynajmniej raz w tygodniu. Częściej możemy nakładać na problematyczne miejsca sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie (łyżka sody na szklankę wody).
Dodaj komentarz