Sól fizjologiczna. Jak zastosować ją w domowej pielęgnacji?

Sól fizjologiczna kojarzy się nam z medycyną. Podczas gdy można z powodzeniem zastosować ją również w kosmetyce np. do oczyszczania cery i łagodzenia podrażnień. Poznaj możliwości, jakie w codziennej pielęgnacji daje niepozorna sól fizjologiczna.

Nie każdy ma w domu sól fizjologiczną, a jeśli ją ma, to raczej w domowej apteczce, a nie szufladzie z kosmetykami. Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie kosmetyczne soli fizjologicznej to naprawdę szeroki wachlarz możliwości.

Czym jest sól fizjologiczna?

Zgodnie z definicją jest to wodny roztwór chlorku sodu, czyli… soli. Zawiera około 0,9% chlorku, czyli nie jest to roztwór mocno nasycony. Bywa nazywana też płynem fizjologicznym, ponieważ jest naturalna dla naszego organizmu i z powodzeniem można stosować ją nie tylko zewnętrznie, ale też wewnętrznie np. w formie wzmacniającej organizm kroplówki.

Sól fizjologiczną bez trudu kupimy w aptece, ale warto mieć na uwadze, że musi być zapakowana w higieniczne, jednorazowe opakowania np. ampułki, bo szybko traci sterylność. Otwartą sól fizjologiczną trzeba zużyć jak najszybciej.

Zastosowanie soli fizjologicznej

Najczęściej sól fizjologiczną stosuje się przy wymiotach, biegunce lub po operacjach, ponieważ uzupełnia niedobór elektrolitów. Jedna kroplówka z soli fizjologicznej potrafi poprawić nawodnienie organizmu i wzmocnić, dzięki czemu da się obejść bez inwazyjnych leków.

W medycynie sól fizjologiczna wykorzystywana jest też do przemywania ran lub oparzeń, ponieważ jest obojętna dla tkanek i doskonale je oczyszcza. To uniwersalny produkt, który wykorzystuje się także jako płyn do rozrabiania leków – takich, które trzeba rozwodnić, żeby móc je podać np. w formie zastrzyku.

Oczywiście nie możemy zapomnieć też o domowym zastosowaniu soli fizjologicznej, uwielbianej przez rodziców małych dzieci, ponieważ pomaga na przesuszone śluzówki, a także jest znakomita w zwalczaniu kaszlu (wystarczy szybka inhalacja solą fizjologiczną).

Sól fizjologiczna w kosmetyce

Szybko zauważyliśmy, że sól fizjologiczną można wynieść ze szpitali na grunt domowej pielęgnacji. Skoro nie uczula, nie podrażnia i świetnie nawilża, to sprawdzi się jako świetny zamiennik kosmetyków – zwłaszcza dla osób, które mają wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę.

Jakie są możliwości zastosowania soli fizjologicznej w pielęgnacji? Oto kilka sytuacji, w których ten produkt sprawdzi się na 100%.

1/ Do oczyszczania twarzy

Wiele osób stosuje sól fizjologiczną jako zamiennik zwykłej wody z kranu, która – jak wiadomo – bywa twarda, może przesuszać skórę, podrażniać ją i powodować uczucie ściągnięcia. Wykorzystanie soli fizjologicznej do demakijażu to świetny sposób, ponieważ skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, ale nie podrażnia przy tym skóry. Dba o jej nawilżenie, a do tego łagodzi podrażnienia, więc warto mieć pod ręką ampułki soli fizjologicznej i stosować je do codziennego oczyszczania cery.

2/ Po piercingu lub na świeży tatuaż

Tatuażyści i osoby, które zawodowo zajmują się piercingiem, doskonale znają sól fizjologiczną. To właśnie ona polecana jest jako naturalny, delikatny i przyspieszający gojenie się ran preparat do przemywania skóry. Warto stosować go na miejsca świeżo przekute lub tatuaże, które nie są jeszcze wygojone.

3/ Na podrażnienia skórne

Nie da się zaprzeczyć temu, że sól fizjologiczna to doskonały środek łagodzący wszelkie podrażnienia i wspomagający regenerację skóry. Właśnie dlatego warto stosować ją do przemywania miejsc podrażnionych np. opuchniętej skóry po oczami, zaczerwienień, miejsc swędzących z powodu alergii lub uczuleń. Kompres z soli fizjologicznej nie tylko przynosi ukojenie i zmniejsza uczucie swędzenia, ale również nawilża skórę, odżywia ją i pomaga zachować w zdrowiu na dłużej.

4/ Jako baza domowych kosmetyków

Wiele receptur na domowe kosmetyki wymaga użycia wodnistego produktu, który nada masce lub płukance odpowiednią konsystencję. Można użyć w tym celu wody lub soku z liści aloesu, ale świetnie sprawdzi się tutaj sól fizjologiczna. Jest obojętna, więc nie zmieni właściwości stworzonego przez nas kosmetyku. Na jej podstawie możemy stworzyć np. domowy tonik łagodzący zmiany skórne, mieszając ją z wyciągiem z nagietka i rumianku. Możemy też stworzyć maseczkę z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej, która pomoże w pozbyciu się niekorzystnych zmian skórnych i sprawdzi się na cerze tłustej.

To oczywiście nie wszystkie zastosowania soli fizjologicznej w kosmetyce. Warto ją kupić i sprawdzić na własnej skórze, w czym jeszcze może pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *