Sposoby na zdrowe paznokcie. Ładne paznokcie krok po kroku

Co jest ważniejsze: paznokcie ładne czy zdrowe? Czy jedno zawsze wyklucza drugie? Ładne paznokcie wcale nie muszą być długie na kilometr ani pokryte kolorowym lakierem i wzorkami. Pomału odchodzi się od zdobienia paznokci na rzecz ich pielęgnacji. Paznokcie sauté nie błyszczą od warstwy lakieru, lecz mają naturalny, zdrowy połysk. Aby go osiągnąć, nie wystarczy przestać malować paznokci. Naturalna pielęgnacja wymaga więcej zabiegów niż położenie dwóch warstw lakieru, ale systematyczność zaowocuje już po tygodniu. Jakie są sposoby na zdrowe i ładne paznokcie krok po kroku? Jak prawidłowo wykonać manicure i na czym polega manicure japoński? Czy odżywcza kąpiel dla paznokci jest skuteczna? Jeżeli tak, jak ją przygotować?

Sposoby zdrowe paznokcie

Wszystkie lakiery do paznokci – hybrydowe, żelowe i akrylowe – wysuszają płytkę i blokują do niej dostęp powietrza. W efekcie paznokcie stają się łamliwe i zaczynają się rozdwajać. Jeżeli regularnie je malujemy, nie dajemy im czasu na regenerację, a tym samym osłabiamy je. Z tego powodu pierwszym krokiem do zdrowych paznokci jest odstawienie wszelkich lakierów na minimum 2, optimum 3 tygodnie.

My same często osłabiamy swoje paznokcie, na przykład gdy narażamy je na częsty kontakt z detergentami i nie zakładamy rękawiczek ochronnych. Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek prace domowe – czy to zmywanie naczyń, czy ścieranie kurzów, musimy ochronić nasze dłonie i paznokcie.

Nie należy zapominać o zdrowej diecie. W naszym jadłospisie, przynajmniej na czas regeneracji paznokci, powinny znaleźć się produkty bogate w cynk, miedź i krzem, czyli między innymi orzechy oraz pestki dyni i słonecznika.

Ładne paznokcie krok po kroku

Co należy zrobić, aby nasze paznokcie były ładne? Pierwszym etapem będzie domowy manicure, a kolejnym – odżywcza kąpiel dla paznokci, która nawilży skórki i wzmocni płytkę.

Manicure

  1. Najpierw usuwamy lakier z paznokci zmywaczem bezacetonowym, po czym myjemy ręce delikatnym mydłem.
  2. Piłujemy paznokcie tak, aby nadać im pożądany kształt. Posługujemy się pilnikiem papierowym lub szklanym i piłujemy je tylko w jedną stronę.
  3. Smarujemy skórki płynem zmiękczającym lub moczymy w wodzie z dodatkiem oliwki przez kilka minut.
  4. Osuszamy dłonie i delikatnie odsuwamy skórki drewnianym patyczkiem.
  5. Wycinamy skórki ostrymi cążkami. Robimy to ostrożnie i niezbyt głęboko, aby nie uszkodzić macierzy paznokcia i nie spowodować ranek.

Odżywcza kąpiel dla paznokci

  1. Przygotowania do zabiegu rozpoczynamy od podgrzania pół szklanki oliwy z oliwek.
  2. Następnie dodajemy zawartość kapsułki z witaminami A + E; to suplement diety dostępny w aptekach. Całość mieszamy.
  3. Zanurzamy paznokcie w ciepłej oliwce i trzymamy przez minimum 10 minut.
  4. Nadmiar oliwki ocieramy papierowym ręcznikiem. Po wszystkim warto nie myć rąk, a resztkę oliwki wmasować w skórę dłoni.

Sposoby na ładne paznokcie

Żaden zabieg, jeżeli nie będzie powtarzany, nie poprawi kondycji naszych paznokci na zawsze. Z tego powodu manicure i odżywcza kąpiel dla paznokci powinny być wykonywane systematycznie, najlepiej raz w tygodniu. W pozostałe dni warto nawilżać płytkę olejkami i specjalnymi preparatami drogeryjnymi. W tym celu wmasowujmy preparat w paznokcie, zwłaszcza w macierz, czyli jasny półokrąg u nasady płytki.

Do takiego zabiegu można wykorzystać:

  • Olejek rycynowy, który zapobiegnie rozdwajaniu się i pękaniu płytki. Należy wmasować go w nasadę paznokcia 2 razy dziennie – rano i wieczorem.
  • Olej arganowy o właściwościach przeciwstarzeniowych i intensywnie nawilżających. Można do niego dodać kilka kropli soku z cytryny oraz nakładać na płytki i całe dłonie.
  • Odżywki witaminowe na bazie olejków, czyli gotowe preparaty dostępne w drogeriach, które zawierają kompleks witamin i składników wzmacniających płytkę, takich jak ceramidy, keratyna, wapń czy kwasy tłuszczowe. Ich regularne stosowanie zapobiega rozdwajaniu się i pękaniu paznokci oraz zadzieraniu skórek. Warto wybierać odżywki, które aplikuje się za pomocą pędzelka, a następnie wmasowuje w paznokcie i skórki.
  • Odżywki w formie bezbarwnego lakieru, które zawierają wiele cennych składników, ale usztywniają płytkę i wymagają stosowania zmywacza. Takie odżywki można wprowadzić dopiero po 2 tygodniach od rozpoczęcia zabiegów regeneracyjnych. Należy je nakładać codziennie przez 3 kolejne dni i usuwać zmywaczem bezacetonowym. Następnie robimy 2 dni przerwy, po których powtarzamy kurację.

Z kolei preparatów, których należy unikać, są odżywki z formaldehydem. Chociaż pod ich wpływem paznokcie stają się twardsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, ulegają wysuszeniu i zmatowieniu. Ponadto formaldehyd ma niekorzystny wpływ na skórki.

Manicure japoński

Manicure japoński odżywia suche i rozdwajające się paznokcie. Polega na intensywnym wcieraniu w płytkę zielonej pasty wzbogaconej o składniki wzmacniające, takie jak krzemionka z Morza Japońskiego, pyłek pszczeli, keratyna oraz witaminy A i E. Po zabiegu paznokcie są błyszczące i różowe, więc wyglądają zdrowo i efektownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *