Wolne rodniki i stres oksydacyjny – jak się przed nimi bronić?
Czy wiesz, że ludzkie komórki są przygotowane na to, aby trzymać nas przy życiu przez około 130-140 lat? To przez ataki wolnych rodników nasz organizm nie jest w stanie dożyc do tego wieku. Wolne rodniki działają nieprzerwanie, doprowadzając komórki do znacznego osłabianie; sprawiają, że w pewnym momencie nie mamy już takiej siły się przed nimi bronić. Jak wspomóc swój organizm w walce z niszczącą siłą wolnych rodników?
Wolne rodniki są przydatne dla naszego organizmu, ponieważ zwiększają immunologiczną odporność oraz usprawniają komunikację między komórkami. Szkodzą w momencie, gdy powstaje ich zbyt dużo w organizmie.
Jak działają na skórę wolne rodniki? Stres oksydacyjny i jego skutki
Wolne rodniki gromadzą się, gdy źle dbamy o nasz organizm, nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości witamin i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, gdy przeżywamy silny stres, palimy papierosy, nie odżywiamy odpowiednio skóry. Zbyt duża ilość wolnych rodników powoduje tzw. stres oksydacyjny, kiedy to ilość komórek rodnikowych jest niepohamowana, a nasz naturalny system obrony (czyli tzw antyoksydanty) nie jest w stanie stawić im czoła. Wolne rodniki przypuszczają zmasowany atak na organizm i zaczynają go niszczyć.
Jak działają wolne rodniki na nasz organizm?
- są w stanie zmodyfikować kod DNA w naszej skórze, co grozi modyfikacją genów
- niszczą białka (przede wszystkim kolagen i enzymy) a to prowadzi do zmian w poprawnym funkcjonowaniu komórki
- niekorzystnie wpływają na błonę komórkową skóry, zaburzając jej funkcje immunologiczne, wpływają na jej strukturę i przepuszczalność
Jaką rolę pełnią antyoksydanty?
Mówiąc najogólniej: antyoksydanty blokują niszczące działanie wolnych rodników: docierają do niebezpiecznej cząsteczki, oddają swój wolny elektron rodnikowi i sprawiają, że ten staje się neutralny, a zatem przestaje siać spustoszenie w naszych komórkach. Do grupy antyoksydantów zalicza się szereg różnych substancji, każda z nich ma do spełnienia nieco inna rolę w procesie antyoksydacji, dlatego warto dostarczać organizmowi substancji z rożnych grup, aby zapewnić skórze maksimum pielęgnacji i ochrony.
- enzymy przekształcają wolne rodniki w niegroźne dla naszego organizmu cząstki
- mikroelementy „pilnują”, aby enzymy nie produkowały zbyt dużej ilości wolnych rodników (do głównych mikroelementów o działaniu antyoksydacyjnym zaliczamy: miedź, cynk, selen oraz mangan)
- likopeny, karoteny, polifenole oraz witaminy (A, C, E) są doskonałe w neutralizacji wolnych rodników
- koenzym Q10 blokuje skutki negatywnego działania wolnych rodników. Opóźnia efekty starzenia się skóry i przyspiesza jej biologiczną odnowę. Koenzym Q10 spełnia ponadto role energetyczną – dostarcza komórka dawkę energii, by miały siłę bronic się przed atakiem wolnych rodników
Powyższych substancji najlepiej szukać w kremach i innych środkach do pielęgnacji skóry, oraz dostarczać w formie pożywienia (szczególnie witaminy, które najsilniej działają od wewnątrz). W kremy z antyoksydantami powinna zaopatrzyć się każda osoba powyżej 25 roku życia. Taka pielęgnacja jest istotna przez cały rok, nie tylko w okresach dużego nasłonecznienia (czyli latem i wiosną). Zanieczyszczenia i toksyny obecne w powietrzu również przyczyniają się do oksydacji skóry i namnażają wolne rodniki w naszym organizmie. Do substancji idealnie detoksujących skórę zalicza się m.in. węgiel. Na rynku dostępne są już całe serie kosmetyków, które zawierają aktywny węgiel: od produktów do mycia i oczyszczania skóry, przez krem i serum, aż po czarne maseczki do twarzy.
Dobrym rozwiązaniem są kuracje na twarz z udziałem witaminy C – mogą je stosować zarówno osoby młode, jak i te z dojrzałą skórą. Inna substancją, która doskonale zwalcza wolne rodniki jest kwas ferulowy- naturalnie występuję w ziarnach owsa i orzechach i ziarnach kawy. Gabinety medycyny estetycznej oferują profesjonalne zabiegi z udziałem kwasu ferulowego.
Dodaj komentarz