Żel z kaktusa, czyli silny konkurent dla żelu aloesowego. Jakie ma właściwości?
O kojących właściwościach żelu aloesowego wie każda kobieta. Ale czy każda wie, że aloes to nie jedyny sukulent, którego można wykorzystać w pielęgnacji? Czas poznać konkurencję, czyli pielęgnujący żel z kaktusa!
Pustynne, skrajnie trudne warunki sprawiły, że niektóre gatunki roślin nauczyły się magazynować wodę. To aloesy, kaktusy i inne sukulenty, które są w stanie przetrwać w nawet najbardziej niesprzyjającym środowisku. Tę wybitną zdolność do magazynowania wody dostrzegli producenci kosmetyków, którzy wykorzystują ją dziś w naszej pielęgnacji.
Aloes i kaktus w służbie pięknu
Obie te rośliny mają podobną budowę – grube liście i łodygi wypełnione w środku żelem. Ten właśnie żel to naturalny humektant, czyli substancja o silnych właściwościach nawilżających. To w niej zmagazynowana jest cała ta woda, którą roślina zachowała na później. Wystarczy więc wykorzystać żel aloesowy lub kaktusowy, aby zapewnić skórze nawilżenie, którego jej brakuje.
Do tej pory znacznie popularniejszy był żel aloesowy – łatwiej dostępny nie tylko w wersji sauté, ale też jako składnik kosmetyków. Aktualnie coraz więcej zyskuje żel z kaktusa, który już dziś nazywany jest konkurencją dla znanej substancji.
Żel z kaktusa. Co warto o nim wiedzieć?
Kaktus kaktusowi nierówny, a odmian tej rośliny jest naprawdę wiele. Którą wykorzystuje się najczęściej w pielęgnacji? Otóż żel kaktusowy najczęściej pozyskuje się z doskonale znanej nam opuncji figowej.
Jej znakiem rozpoznawczym są płaskie, mięsiste, kolczaste liście, ale to nie wszystko. Opuncja jest rodzajem kaktusa niezwykle bogatym w witaminy i minerały – mamy tu nie tylko wapń, sód, magnez, potas, fosfor i żelazo, ale też witaminy A, C, E, B1 oraz B6, a także flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Wszystko to nadaje mu właściwości, jakich może pozazdrościć nie jeden kosmetyk z długim składem.
Na co pomaga i jak działa żel z kaktusa?
Żel z kaktusa to zamiennik żelu aloesowego, więc można wykorzystywać go w tych samych sytuacjach. Najlepiej sprawdza się na skórze – nie tylko twarzy, ale też całego ciała. Można jednak wykorzystać go również w pielęgnacji włosów np. jako naturalną nawilżającą maskę do włosów.
Czysty żel z kaktusa (żel z opuncji figowej):
- działa przeciwzapalnie i zmniejsza podrażnienia,
- jest silnym antyoksydantem, więc odmładza skórę,
- dostarcza wodę do wnętrza skóry, nawilżając ją,
- wspomaga regenerację skóry i leczy np. oparzenia,
- zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Kaktus w codziennej pielęgnacji
Oczywiście żelu nie pozyskamy z rosnących w domu kaktusów, bo są to rośliny kolczaste, o grubej skórce, trudne do przetworzenia. Jeśli więc chcemy wykorzystać właściwości tego sukulenta w swojej domowej pielęgnacji (a warto!), po żel z kaktusa musimy udać się do drogerii lub zamówić go online.
Jak go stosować? Solo, nakładając bezpośrednio na oczyszczoną skórę lub włosy, a także w połączeniu z innymi składnikami np. naturalnymi olejami.
Dodaj komentarz