Żele i mydła, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o myciu skóry

Mycie i oczyszczanie skóry jest nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Niestety wiele dziewczyn wciąż używa nieodpowiednich kosmetyków. Które więc produkty są najlepsze do mycia skóry i które dadzą ci wymarzony efekt?

Detergenty w pielęgnacji skóry

Detergenty to substancje powierzchniowo-czynne, których zadaniem jest spienienie kosmetyku. Są dodawane do produktów oczyszczających i do preparatów stosowanych przez nas do mycia i pielęgnacji skóry. Najbardziej popularnymi detergentami są SLS i SLES. Ich działanie jest tak silne, że usuwa wszystkie zabrudzenia tłuszczowe, dosłownie! Zmyją więc najbardziej oporne zanieczyszczenia w kuchni. Niestety mają bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Działają wysuszająco i podrażniająco, a co gorsza uszkadzają barierę ochronną skóry i florę bakteryjną.

Czy twarz można umyć mydłem?

Mydła mają zasadowy odczyn, utrzymujący się na poziomie pH 7-8. Odczyn skóry zaś to 5,5 pH. Wniosek? Używając mydła do mycia buzi, zaburzamy kwaśny odczyn cery, uszkadzamy płaszcz hydrolipidowy oraz wpływamy na jej suchość i uwrażliwienie. Co więcej mydło może zawierać detergenty i inne substancje drażniące, które będą usuwały lipidy i doprowadzały do odwodnienia skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia może zaś prowadzić do wysuszenia cery, zwiększenia łojotoku, zaburzenia prawidłowego złuszczania się i powstania trądziku.

Żele do mycia cery

W tych kosmetykach również znajdują się detergenty. Mimo że mają łagodniejszą formułę, to podczas ich stosowania trzeba uważać. Skuteczny żel do mycia twarzy powinien zawierać łagodzące składniki: panthenol, allantoinę, roślinne ekstrakty, oleje. Nie może jednak zawierać alkoholu, który wysusza i odtłuszcza cerę Niektóre żele do mycia buzi mają właściwości bakteriobójcze. Składniki o takim działaniu mogą jednak wyjaławiać skórę, czyli usuwać wszelkie bakterie. To wiąże się z brakiem ochrony przed wolnymi rodnikami, promieniami UV i zanieczyszczeniami. W skrajnych przypadkach brak prawidłowej flory bakteryjnej skóry skutkuje zakażeniami i chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *