Jak działają kosmetyki z morza? Właściwości alg morskich, kawioru, soli morskiej i innych morskich składników
Kosmetyki z morza mają szereg dobroczynnych właściwości dzięki swojemu niezwykłemu składowi oraz morskiej faunie i florze. Z tego powodu są popularnym składnikiem wielu kosmetyków, między innymi kremów, balsamów i szamponów. Jak działają kosmetyki z morza i jakie są właściwości ich najważniejszych składników?
Właściwości morskich minerałów
Minerały morskie są absorbowane przez skórę i regenerują ją. Minerały pobudzają ukrwienie, dzięki czemu skóra jest lepiej zaopatrzona w tlen i składniki odżywcze. Ponadto zatrzymują w niej wilgoć oraz poprawiają kondycję włókien elastyny i kolagenu, co sprawia, że skóra wygląda świeżo, a także jest elastyczna i dobrze napięta. Każda woda morska jest bogata w minerały i pierwiastki śladowe, ale w wodach Morza Martwego ich koncentracja jest dziesięciokrotnie większa niż gdziekolwiek indziej. Z tego powodu minerały oraz przesycone nimi błoto i sól z Morza Martwego mają wyjątkowo silne właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze. Ich działanie przeciwzapalne i antybakteryjne sprawia, że maseczki, peelingi i balsamy odżywiają i oczyszczają skórę oraz dodają jej energii. Kosmetyki z minerałami morskimi są stosowane na skórę z łupieżem, trądzikiem i wypryskami.
Właściwości alg morskich
Algi, czyli morskie wodorosty, okazały się prawdziwym eliksirem młodości, co zawdzięczają swojemu bogatemu składowi. Mianowicie algi zawierają białka, lipidy, witaminy i chlorofil oraz wszystkie mikroelementy i minerały, które znajdują się w wodzie morskiej. W kosmetykach stosuje się algi suszone i sproszkowane oraz ekstrakty z alg. Ponieważ skutecznie pielęgnują skórę dojrzałą i suchą, są składnikiem kremów, toników i masek o działaniu intensywnie liftingującym, spłycającym zmarszczki, nawilżającym i regenerującym. Oczyszczają skórę z toksyn, poprawiają jej koloryt, wygładzają ją i łagodzą stany zapalne. Z tego powodu kosmetyki z algami stosuje się nawet przy problemach dermatologicznych, między innymi trądziku, egzemie i łuszczycy. Ponadto spłycają blizny oraz ‒ ponieważ wnikają w komórki tłuszczowe i pobudzają przemianę materii w podskórnej tkance tłuszczowej ‒ pomagają zwalczać cellulit.
Właściwości pereł
Perły rozświetlają skórę i dodają blasku włosom. W kosmetykach stosuje się przeważnie pył z pereł hodowlanych. Zawarty w pudrze, kremie lub szamponie optycznie wygładza zmarszczki i rozjaśnia cienie. Ponadto działa jak naturalny filtr UV, bo jego lśniące drobinki odbijają promienie słoneczne. Perły pielęgnują skórę oraz spłycają blizny i rozstępy. Zawierają aminokwasy i sole mineralne, które działają ujędrniająco i nawilżająco oraz przyśpieszają odnowę komórek. Perłowe kremy i balsamy są przeznaczone do cery suchej, delikatnej i dojrzałej.
Właściwości kawioru
Kawior opóźnia powstawanie zmarszczek. Ma silne właściwości odżywcze, które zawdzięcza cennym składnikom, takim jak nienasycone kwasy tłuszczowe. NKT zapobiegają utracie wody i opóźniają proces rogowacenia naskórka. Fosfolipidy nawilżają skórę, a tym samym przeciwdziałają utracie wody, fosfor zapewnia prawidłowe funkcjonowanie błonom komórkowym, a witaminy A, D i E chronią przed wolnymi rodnikami. Kremy i balsamy z kawiorem są przeznaczone przede wszystkim do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ wygładzają ją i nawilżają oraz redukują zmarszczki.
Właściwości kolagenu morskiego
Kolagen morski poprawia sprężystość skóry i przywraca jej młody wygląd. To naturalne, biologicznie aktywne białko jest otrzymywane z określonych gatunków ryb – najbardziej wartościowe uzyskuje się ze skóry tołpygi. Kolagen morski ma zdolność przenikania w głąb naskórka i skóry właściwej, gdzie gromadzi wodę, a tym samym zapewnia skórze prawidłowy poziom nawilżenia i przywracają jej elastyczność. Razem z innym białkiem, które także poprawia wygląd skóry, czyli z elastyną, kolagen zapewnia jej sprężystość i spłyca nawet wyraźne zmarszczki. Z tego powodu jest cennym składnikiem kosmetyków do skóry dojrzałej.
Właściwości soli morskiej
Sól morska wygładza skórę. Jej kryształki są bogate w minerały, dlatego stanowią naturalny peeling. Masaż z solą morską pobudza krążenie krwi, wnika w skórę i oczyszcza pory, a także złuszcza martwy naskórek. Kąpiel z jej dodatkiem odpręża i rozluźnia mięśnie. Sól rozpulchnia naskórek, dzięki czemu jej składniki mineralne mogą w niego głęboko wniknąć. Ponieważ reguluje wydzielanie łoju, jest polecana w przypadku skóry trądzikowej. Ponadto sól morska przyśpiesza przemianę materii w tkance podskórnej i w efekcie usuwa nadmiar wody, dzięki czemu ciało staje się jędrniejsze i gładsze.
Właściwości błota z Morza Martwego
Błoto z Morza Martwego jest pozyskiwane w naturalny sposób. Zawiera duże stężenie minerałów, potasu, magnezu i wapnia. Choć nie wygląda zachęcająco, to bardzo skuteczny i uniwersalny kosmetyk. Silnie zmineralizowany muł głęboko oczyszcza skórę, reguluje jej wilgotność i wyrównuje bilans minerałów. Okłady z błota pobudzają krążenie krwi, przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, rozstępami i cellulitem. Po błotnej maseczce, dzięki zawartości glinki kaolinowej, tłusta cera z rozszerzonymi porami i licznymi zanieczyszczeniami jest wygładzona i oczyszczona. Błotne maski do włosów z Morza Martwego zapobiegają ich wypadaniu i regulują pracę gruczołów łojowych.
Błotne kosmetyki z Morza Martwego sprawdzają się w pielęgnacji skóry problematycznej, w tym trądzikowej. Stosowane regularnie pomagają rozwiązać problem tłustej cery i nadmiernego przetłuszczania się włosów.
Właściwości bursztynu
Bursztyn koi i leczy. Jego najcenniejszym składnikiem jest kwas bursztynowy (związek węgla, tlenu i wodoru) o właściwościach bakteriobójczych, antyrodnikowych i łagodzących. Kremy z wyciągiem z bursztynu rewitalizują skórę, zwalczają wolne rodniki i zapobiegają niszczeniu komórek. Z kolei bursztyn zawarty w kosmetykach do włosów regeneruje je i wzmacnia cebulki.
Dodaj komentarz