Jak pielęgnować skórę alergiczną? Skóra alergiczna a inne rodzaje skóry
Skóra alergiczna źle toleruje większość kosmetyków, twardą wodę i niektóre składniki pokarmowe. Zanim wyjaśnimy, jak pielęgnować skórę alergiczną, określimy, jaka jest skóra alergiczna oraz ‒ dla porównania ‒ czym charakteryzuje się skóra wrażliwa i naczynkowa.
Jaka jest skóra alergiczna?
Skóra alergiczna jest bardzo wymagająca i mało tolerancyjna. Alergeny, zwłaszcza te zawarte w kosmetykach, wywołują objawy w postaci świądu, pieczenia i nasilenia już istniejących zmian skórnych. Najczęściej uczula lanolina, glikol propylenowy, pigmenty znajdujące się w kosmetykach kolorowych, konserwanty i kompozycje zapachowe. Warto mieć na uwadze, że skórze alergicznej szkodzą także zanieczyszczenia powietrza, klimatyzowane pomieszczenia, stosowanie zbyt wielu kosmetyków i stres.
Skórze alergicznej często towarzyszy alergia pokarmowa, która objawia się występowaniem zmian skórnych na skutek zjedzenia określonego produktu spożywczego. W takiej sytuacji należy udać się do alergologa, który wykona testy alergologiczne. Wyeliminowanie alergenów z jadłospisu z pewnością poprawi stan skóry.
Skóra alergiczna a inne rodzaje skóry (skóra wrażliwa i naczynkowa)
Skłonność do alergii jest zapisana w genach i może ujawnić się w każdym wieku. Niektórzy mają ją od dzieciństwa, inni nabywają pod wpływem różnych czynników. Zdarza się, że wrażliwa dotychczas skóra, która przez lata nie sprawiała żadnych problemów, nagle staje się alergiczna.
Skóra alergiczna a skóra wrażliwa
Skóra alergiczna bywa mylona ze skórą wrażliwą, ponieważ ich reakcje na substancje drażniące są niemal identyczne ‒ obie reagują uczuciem pieczenia, a nawet palenia, rumieniem i świądem oraz wysypką (pokrzywką). Są podobne także pod względem budowy, która jest płytko unaczyniona, czemu dają wyraz prześwitujące przez skórę drobne naczynka krwionośne. Ponadto zarówno skóra alergiczna, jak i wrażliwa ma uszkodzoną barierę lipidową naskórka, a często też jego warstwę rogową. Za to różni je mechanizm powstawania zmian.
W przypadku skóry alergicznej przykre odczucia, takie jak świąd, pieczenie i rumień, są reakcją na alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową. W konsekwencji dochodzi do zapalenia i pobudzenia zakończeń nerwowych przez tak zwane mediatory stanu zapalnego. Aby samodzielnie rozróżnić, czy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną, należy obserwować czas pojawienia się zmian. W przypadku skóry wrażliwej zmiany występują niemal natychmiast po zetknięciu się z czynnikiem drażniącym, z kolei na skórze alergicznej zmiany pojawią się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Dlaczego? Pierwszy kontakt z alergenem uruchamia w organizmie reakcję alergiczną, która ujawnia się dopiero po powtórnym kontakcie z tą samą substancją. Z tego powodu jeżeli już po pierwszym zastosowaniu nowego kosmetyku skóra zareaguje w sposób niepożądany, prawdopodobnie jest ona wrażliwa, a jeżeli po kolejnym ‒ alergiczna.
Inną cechą charakterystyczną skóry alergicznej są reakcje odległe, czyli zmiany (pokrzywka lub obrzęk) nie na tej partii ciała, na którą został nałożony kosmetyk, lecz na innej. Ponadto zmiany na skórze alergicznej rzadko znikają same; aby do tego doszło, należy zastosować leki antyhistaminowe lub wapno. Dermatolog, w celu rozpoznania, weźmie pod uwagę także takie kryteria takie jak czas rozwoju zmian alergicznych na skórze, ich umiejscowienie i rozmiar.
Skóra alergiczna a skóra naczynkowa
W przypadku skóry naczynkowej zmiany pojawiają się na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak mróz, słońce, wiatr lub gwałtowne zmiany temperatury. Przy tym rodzaju skóry naczynka są umiejscowione płycej niż przy innych.
Cera naczynkowa to nie choroba, lecz skłonność genetyczna. Na jego pojawienie mają wpływ także czynniki hormonalne.
Jak pielęgnować skórę alergiczną?
Skórą alergiczną należy pielęgnować mniej więcej tak samo jak skórę wrażliwą. Po pierwsze, starannie dobieramy kosmetyki i po drugie, unikamy twardej, chlorowanej wody.
Kosmetyki do skóry alergicznej muszą być hipoalergiczne. Ważne, aby miały odczyn pH równy 5,5, chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, regenerowały barierę lipidową i warstwę rogową naskórka, działały przeciwzapalnie oraz łagodziły podrażnienia. Wszystkie stosowane preparaty powinny pochodzić z tej samej linii pielęgnacyjnej ‒ to zminimalizuje ryzyko uczulenia.
Do oczyszczania twarzy można używać mleczek do skóry atopowej i dermatologicznych kostek myjących, za to nie wolno sięgać po mydła ani po kosmetyki o działaniu złuszczającym.
Dodaj komentarz