Jak przygotować się do opalania? Kosmetyki ochronne, sprawdzone zasady i profilaktyka
Planujesz wakacje w ciepłych krajach, wybierasz się na weekend nad morze, a może ruszasz na górski szlak? Niezależnie od twoich urlopowych destynacji powinnaś być zawsze przygotowana na działanie słońca, mieć pod ręką krem z filtrem UV do opalania i niezbędny zestaw wakacjowiczki, który sprawi, że promieniowanie UV wcale nie będzie dla ciebie groźne. Sprawdź, jak przygotować się do opalania.
Rodzaje promieniowania
Zanim rozpoczniesz przygotowania do słonecznych kąpieli, powinnaś poznać rodzaje promieniowania UV, które mogą zaszkodzić twojej skórze i włosom.
- Promieniowanie UVA. Jest obecne przez cały rok i występuje niezależnie od zachmurzenia; przenika także przez szyby. Wnika do głębokich warstw skóry i dociera do komórek skóry właściwej. Nie powoduje oparzeń i bólu, ale powoduje fotostarzenie skóry oraz wywołuje zmarszczki, przebarwienia i piegi.
- Promieniowanie UVB. Jest odpowiedzialne za opaleniznę, poparzenia i zmiany nowotworowe. Natężenie promieni tego typu jest najsilniejsze latem, w godzinach największego nasłonecznienia.
- Promieniowanie IR (podczerwone). Powoduje wzrost temperatury ciała i dociera do głębokich warstw skóry. Pod jego wpływem rozpada się kolagen, czyli białko, które odpowiada za jędrność i młody wygląd skóry. Jest najgroźniejsze dla skóry naczynkowej, nadwrażliwej i reaktywnej. Prowadzi do pękania naczynek krwionośnych i trądziku różowatego.
- Promieniowanie HEV. Jest to niebiesko-fioletowe światło emitowane przez ekrany komputerów, laptopów, telefony; jest naturalnym składnikiem promieniowania słonecznego. Coraz częściej w kosmetykach znajduje się filtr odpowiedzialny za ochronę przed tym rodzajem promieni.
Jak zabezpieczyć skórę przed skutkami promieniami UV?
Istnieje wiele zasad, których należy przestrzegać podczas opalania się, a które zapewnią twojej skórze i twoim włosom zdrowy i młody wygląd. Krem z filtrem UV nałóż około 25 minut przed planowaną kąpielą słoneczną. Jego aplikację ponawiaj co dwie lub trzy godziny, a także po wyjściu z wody. Częstotliwość nakładania tego ochronnego kosmetyku poznasz, kiedy pomnożysz liczbę stojącą przy SPF przez 10 minut. Pamiętaj też, żeby po powrocie z plaży dokładnie umyć ciało oraz zastosować łagodzące i nawilżające kosmetyki.
Chroń nie tylko skórę, lecz także oczy i włosy. Wybierz okulary przeciwsłoneczne z odpowiednio wysokim filtrem i kolorem szkieł. Na głowę zakładaj kapelusz lub chustę, żeby uniknąć przegrzania, wstrząsu anafilaktycznego i osłabienia kondycji włosów. Ważne jest zabezpieczenie wrażliwych części twarzy (nosa, powiek, warg, uszu) za pomocą kremu z filtrem UV. Na usta możesz dodatkowo zaaplikować ochronne pomadki w różnych kolorach.
Czy wiesz, że...
…przed promieniowaniem UV chronią nawet ubrania? Niestety robią to w bardzo małym stopniu, a mokry strój kąpielowy nie zapewnia żadnego zabezpieczenia. Dlatego jeżeli planujesz wypoczynek nad morzem, to warto zaopatrzyć się w strój z tkaniny z filtrami.
…pracownicy biurowi są bardziej narażeni na negatywne działanie słońca niż osoby pracujące na zewnątrz? Dzieje się tak dlatego, że ci drudzy mają wyższy poziom witaminy D i nie znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka skóry.
Poznaj działanie słońca – przygotuj się do opalania
- Jak powstaje opalenizna? Jest efektem działania melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za kolo skóry, oczu i włosów. Co ciekawe opalenizna jest reakcją obronną na działanie słońca. Jak to możliwe? Melanina pochłania promieniowanie UV w ten sposób chroni przed oparzeniami lub czerniakiem. Im ciemniejsza jest opalenizna, tym silniejsza jest ochrona przed promieniami słońca.
- Oznaczenia na kremach z filtrem UV. Liczba umieszczona przy skrócie SPF (sun protecting factor) to wielokrotność czasu, który możemy spędzić na słońcu bez ryzyka pojawienia się rumienia i oparzenia. Po upływie tego czasu (są to zazwyczaj dwie lub trzy godziny) na skórę znów należy zaaplikować krem z filtrem UV.
- Jak długo można używać jednego kremu chroniącego przed słońcem? Nie poleca się stosowania kremu otworzonego w poprzednie wakacje, bo prawdopodobnie stracił on już swoje właściwości. Nie zapewni odpowiedniej ochrony, a co gorsza może wywołać podrażnienia.
- Po opalaniu użyj łagodzących i nawilżających balsamów. Kiedy już spłukasz z ciała resztki kremu z filtrem UV i weźmiesz prysznic, to obowiązkowe jest posmarowanie ciała i twarzy łagodzącym i nawilżającym kosmetykiem. Dzięki temu ukoisz rozgrzaną skórę, dostarczysz jej odpowiedniej dawki nawodnienia, wygładzisz i ujędrnisz oraz wyrównasz kolor opalenizny. Jeżeli odczuwasz pieczenie lub ból, to wypróbuj zimne okłady z jogurtu lub aloesu.
Dodaj komentarz