Skóra łojotokowa. Poznaj przyczyny i zacznij leczenie
Łojotok skóry to częsty problem wielu kobiet. Twarz, dekolt i plecy nie wyglądają zdrowo i estetycznie w tym okresie. Na szczęście ten rodzaj cery można wyleczyć, ilość wydzielanego łojotoku zmniejszyć, a jego pozostałe skutki zniwelować. Jak zrobić to skutecznie?
Co to jest łojotok skóry?
Łojotok skóry to stan nadmiernego wydzielania sebum (łoju), co jest wywołane zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych. Wydzielanie łoju nasila się w okresie dojrzewania i przekwitania, może dotyczyć kobiet i mężczyzn.
Zmiany łojotokowe występują na skórze w tych miejscach, w których zlokalizowana jest największa ilość gruczołów łojowych. Zmiany mogą pojawić się zarówno na skórze owłosionej, jak i pozbawionej włosów. Najczęstszymi lokalizacjami są: owłosiona skóra głowy, czoło, powieki, uszy, nos, klatka piersiowa, plecy i fałdy skóry.
Łojotok skóry – przyczyny i objawy
Przyczynami łojotoku skóry są:
- nadmierna aktywność gruczołów łojowych;
- zaburzenia pracy hormonów, zwłaszcza androgenów;
- uwarunkowania genetyczne;
- zmiany temperatury;
- stres;
- niewłaściwa dieta, w tym niedobór witamin A, C i E.
Objawy skóry łojotokowej to:
- łuszczenie się skóry;
- świecąca się cera zwłaszcza w strefie T;
- szybko przetłuszczające się włosy;
- pieczenie, świąd, zaczerwienienie.
Jak leczyć łojotok skóry?
Leczenie łojotoku skóry polega na kuracji hormonalnej, witaminowej i przeciwgrzybiczej, a także na zmianie diety i dotychczasowego trybu życia. W diecie należy postawić na witaminy A i C, czyli naturalne przeciwutleniacze, a także cynk, który uczestniczy w procesie produkcji sebum.
Poza tym zaleca się stosowanie specjalistycznych szamponów do mycia skóry głowy i włosów. Należy zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów i stosowania innych używek. Wskazane jest również unikanie stresu, rozpoczęcie aktywności fizycznej i właściwa pielęgnacja skóry z zastosowaniem kąpieli ziołowych. Niestety łojotoku skóry nie da się całkowicie wyleczyć, lecz można ograniczyć wydzielanie sebum dzięki leczeniu u dermatologa i domowej pielęgnacji skóry.
Dodaj komentarz