Jak dbać o dłonie i stopy? Domowe zabiegi na dłonie i stopy

Systematyczna pielęgnacja ciała pozwala zachować młody wygląd, to znaczy między innymi zapobiegać wysuszaniu się skóry, rogowaceniu naskórka i powstawaniu nieestetycznych pęknięć. Z tego powodu raz na jakiś czas wklepywanie w dłonie i stopy nawilżającego kremu warto uzupełnić o inne czynności pielęgnacyjne. Wbrew pozorom nie trzeba regularnie odwiedzać SPA. Wystarczy fundować sobie domowe zabiegi na dłonie i stopy, takie jak kąpiele i peelingi dłoni i stóp oraz maseczki. Oto nasze przepisy.

SPA dla stóp

Zanim przystąpimy do zabiegów, należy przygotować do nich stopy i paznokcie. W tym celu musimy dokładnie zmyć lakier i równo przyciąć paznokcie. Zaokrąglanie ich jest niewskazane, ponieważ sprzyja wrastaniu paznokci w skórę.

Kąpiele stóp – przepisy

Kąpiele stóp zapewniają relaks zmęczonym stopom oraz umożliwiają pozbycie się bólu stóp, zmiękczenie skóry i zwalczenie bakterii. Możemy przygotować je samodzielnie na bazie produktów dostępnych w łazience i kuchni. Wystarczy wlać do miski ciepłą wodę i dodać wybrane składniki. Woda nie powinna być za gorąca, aby nie wysuszyła skóry stóp. Dobrze, żeby taka kąpiel trwała 15-20 minut. Oto przepisy na kąpiele stóp:

  • Kąpiel z solą
    Zmiękcza naskórek. Aby ją przygotować, wystarczy dosypać do miski w wodą niewielką ilość soli odświeżającej, leczniczej, relaksującej lub zwykłej soli kuchennej.
  • Kąpiel z sodą
    Aby ją sobie zafundować, wystarczy rozpuścić w misce 5-6 łyżek sody. Soda oczyszczona zmiękcza twardą skórę pięt i skutecznie dezynfekuje, co oznacza, że brana codziennie, pomoże zwalczyć nadmierne pocenie stóp.
  • Kąpiel ziołowa
    Możemy wybrać różne zioła w zależności od potrzeb. I tak – kąpiel z tymiankiem, rozmarynem i lawendą pozwoli nam zwalczyć nadmierną potliwość, napar z mięty lub czarnego bzu ukoi odparzone stopy, kąpiel z szałwią, korą dębu lub ze skrzypem polnym sprawdzi się w przypadku poranionych stóp, z kolei kąpiel z rumiankiem przyniesie ulgę stopom zmęczonym po wyczerpującym dniu. Aby przygotować kąpiel ziołową, wystarczy wlać do miski z ciepłą wodą szklankę ostudzonego naparu z ziół.
  • Kąpiel odżywcza
    Aby zanurzyć w niej stopy, potrzebujemy łyżeczki miodu i mydła w płynie oraz 2 łyżeczek olejku ze słodkich migdałów – wszystkie te składniki dodajemy do wody i mieszamy. Miód ma działanie antybakteryjne, dzięki któremu skutecznie oczyści stopy, z kolei olej z migdałów je nawilży.
  • Kąpiel odświeżająca
    Aby ją przygotować, do ciepłej wody dodajemy sok z 1 cytryny, po 2 łyżki oliwy i tłustego mleka oraz łyżeczkę cynamonu.
  • Kąpiel nawilżająca
    Powstanie, jeżeli zmieszamy ze sobą po 1/4 szklanki ciepłej wody, wyciśniętego soku z cytryny i mleka oraz 2 łyżeczki oliwy z oliwek i szczyptę cynamonu. Taka kąpiel skutecznie nawilża skórę stóp.
  • Kąpiel dla suchych stóp
    Powstaje po dodaniu do wody 3 szklanek soku z ananasa i 1/2 szklanki mleka kokosowego. Kąpiel à la piña colada przyniesie ukojenie skrajnie wysuszonej skórze stóp.

Peelingi stóp – przepisy

Po regenerującej kąpieli nadszedł czas na peeling, który poprawi krążenie krwi i wygładzi skórę. Podobnie jak kąpiel, możemy go wykonać na bazie składników, które znajdziemy w domu.

  • Peeling z soli morskiej
    Aby go przygotować, mieszamy 1/2 szklanki soli morskiej, 3/4 szklanki śmietany i kilka kropli naturalnego olejku zapachowego. Ponieważ peeling z soli morskiej jest gruboziarnisty, nie należy go wykonywać zbyt często; w przeciwnym razie może dojść do silnych podrażnień skóry.
  • Peeling cukrowy
    Aby powstał, wystarczy wymieszać łyżkę cukru drobnoziarnistego, 1/2 łyżeczki cynamonu i 2 łyżki miodu. Tak uzyskaną masą delikatnie masujemy stopy okrężnymi ruchami.
  • Peeling makowy
    Aby go zafundować stopom, mieszamy 1/3 szklanki maku, 2 łyżki oliwy, po 1 łyżce skrobi ziemniaczanej i cukru oraz 2 łyżki soku z cytryny.

Po spłukaniu każdego z peelingów smarujemy stopy grubą warstwą kremu nawilżającego. Dodatkowo warto na kilka minut założyć skarpetki, ponieważ ciepło sprzyja wchłanianiu składników aktywnych. Jeszcze lepszym pomysłem będzie pozostawienie peelingu na całą noc, bo wtedy skóra najlepiej się regeneruje.

SPA dla dłoni

W skórze dłoni znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych, dlatego ta łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniu. Aby nasze dłonie były miękkie i delikatne, warto zafundować im domowe SPA raz na dwa tygodnie.

Kąpiele dłoni – przepisy

Pielęgnację dłoni zaczynamy od kąpieli, która je nawilża i koi podrażnienia.

  • Kąpiel cytrynowa
    Aby ją przygotować, należy dodać do ciepłej wody świeżo wyciśnięty sok z cytryny. On pomoże nam zwalczyć przebarwienia i poprawi napięcie skóry dłoni.
  • Kąpiel z siemieniem lnianym
    Powstaje po zagotowaniu 2 łyżek siemienia lnianego w litrze wody. Po odczekaniu aż napar wystygnie, moczymy w nim dłonie przez 20 minut. Taka kąpiel poprawi kondycję zniszczonych i wysuszonych dłoni.
  • Kąpiel z mlekiem
    Aby ją zafundować dłoniom, mieszkamy filiżankę ciepłego mleka z filiżanką naparu z rumianku. Taki zabieg nawilży i odżywi skórę.

Peelingi dłoni – przepisy

Kolejnym etapem jest peeling. Aby go wykonać samodzielnie, możemy posłużyć się produktami, które znajdziemy w domu. Peeling złuszczy martwy i zrogowaciały naskórek oraz przygotuje skórę do dalszych zabiegów. Najprostszym sposobem na domowy peeling jest wymieszanie wybranego składnika z odrobiną oliwy z oliwek. W tej roli sprawdzą się zmielone płatki owsiane, fusy z kawy, cukier lub sól. Mieszankę warto uzupełnić sokiem z cytryny, który rozjaśni skórę dłoni, i miodem o działaniu kojącym podrażnienia.

Maseczki na dłonie – przepisy

Maseczka przyniesie ulgę wysuszonej skórze dłoni. Możemy ją przygotować na bazie domowych produktów, nawet podczas przygotowywania posiłków.

  • Maseczka ziemniaczana
    Powstaje po ugotowaniu 2 ziemniaków i rozgnieceniu ich na papkę. Mieszkamy ją z żółtkiem i 3 łyżkami ciepłego mleka oraz nakładamy na dłonie, które przykrywamy folią, a po 15 minutach zmywamy. Maska działa odżywczo i wygładzająco.
  • Maseczka jajeczna
    Aby ją sporządzić, dodajemy do żółtka po łyżce miodu i masła. Gotową maseczkę nakładamy na dłonie i zmywamy po 15 minutach. Maska ujędrnia i odżywia skórę dłoni.
  • Maseczka z oliwą
    Aby ją przygotować, mieszkamy 3 łyżki ciepłej oliwy z żółtkiem. Nakładamy na dłonie, przykrywamy je folią i spłukujemy po 15 minutach. Maska ma działanie nawilżające i odmładzające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *