Puder ryżowy – zastosowanie i właściwości

Puder ryżowy jest coraz popularniejszy w Polsce, choć w Azji stosowany jest od wieków. Ma matujące właściwości i cechuje się wyjątkową delikatnością dla skóry. Poznaj zastosowanie i właściwości pudru ryżowego i sprawdź, jak go stosować.

Puder ryżowy uzyskuje się w wyniku przerobu ziaren ryżu siewnego. Jego druga, popularna nazwa to mąka ryzowa. Nie bieli twarzy, dostosowując się do jej kolorytu. Jakie właściwości ma puder ryżowy i w jaki sposób go nakładać?

Puder ryżowy i jego właściwości

1# Matuje skórę

Puder ryżowy sprawdza się szczególnie u kobiet, które mają cerę tłustą i mieszaną. Można nakładać go wyłącznie w kłopotliwą strefę T lub na całą twarz. Pudru matującego mogą używać również posiadaczki cery suchej i normalnej, jednak warto robić to od czasu do czasu, aby cera nie stała się zbyt matowa. Długotrwałe stosowanie pudru ryżowego może powodować wysuszenie twarzy.

Silnie matujące właściwości pudru ryżowego sprawiają, że jest często wykorzystywany przez profesjonalnych makijażystów podczas np. sesji zdjęciowych czy produkcji filmowych.

2# Chłonie nadmiar sebum

Posiadaczki cery tłustej i mieszanej często sięgają po puder ryżowy, ponieważ doskonale chłonie sebum. Skóra przestaje się świecić i nie sprawia wrażenia przetłuszczonej. Pudru ryżowego bez obaw można używać do poprawek makijażu w ciągu dnia, ponieważ zmatowi cerę i poradzi sobie z jej nieestetycznym świeceniem. Bardziej jednak polecamy bibułki matujące, aby nie wysuszyć skóry.

3# Koi skórę

Puder ryżowy łagodzi zmiany skórne i koi, jeżeli w jego składzie znajduje się bisabolol. Wykazuje właściwości łagodząco-kojące, jednocześnie pomagając uporać się z problemami skórnymi w szybszym tempie.

4# Działa wygładzająco

Puder ryżowy sprawia, że cera wygląda na bardziej gładką, nie sprawia wrażenia ociężałej ani nie pojawia się na niej efekt paski. Make-up uzyskany z pomocą pudru ryżowego jest delikatny, subtelny i nie zatyka porów.

5# Skład pudru ryżowego

Im mniej, tym lepiej. Kosmetyk powinien być hipoalergiczny, nie zawierać parabenów i talków. Najlepiej, aby składał się ze składników naturalnych, jak np. proszek ryżowy. Najważniejsze, aby skład był krótki, wyraźny i czytelny – wtedy będziesz miała pewność, że Ci nie zaszkodzi.

Pudry ryżowe często zawierają szkodliwe substancje jak talk, nylon czy polipropylen, który jest tworzywem sztucznym. Mogą znaleźć się tu również substancje zapachowe, które wywierają reakcje alergiczne. Warto więc sprawdzić, jakie właściwości mają konkretne składniki pudru ryżowego.

Puder ryżowy – jak go nakładać?

Puder ryżowy może stanowić zarówno bazę pod makijaż, jak i służyć do jego wykończenia. To kosmetyk, który ma sypką formułę, więc wystarczy zanurzyć miękki, gruby, duży pędzel w pudrze, strzepać jego nadmiar i nałożyć na twarz kolistymi ruchami.

Do nakładania pudru ryżowego można także użyć gąbki. Najpierw zmocz ją w wodzie i odciśnij nadmiar, aby była wilgotna, a nie mokra. Puder nasyp na gąbkę, a następnie nałóż go na twarzy szybkimi dociśnięciami z góry na dół. Nakładanie produktu wilgotną gąbką zwiększa trwałość i intensywność make-upu.