Zniszczone paznokcie. Jakie mogą być tego przyczyny?
Wyobraź sobie, że twoje paznokcie nagle zaczynają się rozdwajać, łamać i kruszyć. Stają się matowe i szorstkie. Czy wiesz, jaka może być tego przyczyna? Czynników, które niszczą paznokcie, jest wiele – warto je poznać, żeby móc rozwiązać ten problem szybciej i skuteczniej.
Paznokcie to tzw. przydatki skórne. Podobnie jak włosy są martwe, ale to nie oznacza, że nie wymagają pielęgnacji. Jeśli chcemy, żeby były mocne, twarde i odporne na uszkodzenia, musimy o nie zadbać. I pilnować, żeby ich nie niszczyć.
Zniszczone paznokcie – najczęstsze przyczyny
Czego nie robić, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne paznokcie? Co może powodować, że płytka staje się krucha i łamliwa? Jakie są najczęstsze przyczyny zniszczenia paznokci? Oto lista winowajców.
1. Brak pielęgnacji odżywką lub olejem.
Pierwszy błąd, który popełniamy, to brak odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Wielu osobom wydaje się, że nie wymagają one zewnętrznego wsparcia. Nic bardziej mylnego. Warto regularnie – na przykład raz w tygodniu – wcierać w paznokcie odżywkę lub olejek (może być naturalny np. olej rycynowy lub arganowy). Dobrym rozwiązaniem są też kąpiele dłoni np. w ciepłej oliwie z oliwek.
2. Niekontrolowane obgryzanie paznokci.
Kolejne przewinienie przeciwko paznokciom to ich obgryzanie. Jeśli mamy z tym problem, warto zastanowić się nad tym, dlaczego to robimy – bardzo często obgryzamy paznokcie w wyniku stresu. Co to oznacza? Że im mniej stresu, tym mniej problemów z paznokciami. Obgryzanie paznokci im z pewnością nie służy, sprawia, że stają się łamliwe i cienkie. Nawyku tego można pozbyć się np. stosując gorzkie lakiery do paznokci, które zniechęcają do ich obgryzania.
3. Wycinanie skórek ostrym narzędziem.
Dużym problemem jest również brak umiejętności odpowiedniego przygotowania paznokci do malowania. Wiemy, że musimy usuwać skórki, które narastają na płytkę i nie wyglądają dobrze. Niestety często nie mamy pojęcia, jak zrobić to dobrze. Zamiast zmiękczyć skórki olejkiem, odsunąć je do tyłu drewnianym patyczkiem i wyciąć cążkami, sięgamy po żyletkę lub inne ostre narzędzie – jedno pociągnięcie takiego ostrza w poprzek palca usuwa skórki, ale jednocześnie niszczy też płytkę. Nie wolno robić tego w ten sposób!
4. Dieta uboga w witaminy i minerały.
Wiele problemów z paznokciami bierze się też z niedoborów składników odżywczych. Warto je dostarczać przede wszystkim od wewnątrz, czyli wraz z jedzeniem. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i bogate w kwasy tłuszczowe omega (jak awokado, oleje i orzechy) to zestaw produktów, które warto jeść, jeśli chcemy mieć mocne i piękne paznokcie. Uboga dieta to paznokcie, które się niszczą.
5. Brak ochrony dłoni przed detergentami.
Nasze paznokcie narażone są także na zniszczenie podczas codziennych obowiązków domowych np. mycia naczyń lub sprzątania. Winne są detergenty w środkach czystości, które wysuszają skórę i osłabiają paznokcie. Choć pośrednio winni jesteśmy sami, bo nie chronimy dłoni i paznokci podczas takich czynności np. za pomocą gumowych rękawiczek. Czas zacząć je zakładać.
6. Źle zrobiony lub zdjęty manicure hybrydowy.
Dużo mówimy się też o tym, że to manicure niszczy paznokcie – zwłaszcza manicure hybrydowy. Prawda jest taka, że złe dla paznokci jest tylko jego nieprawidłowe nakładanie lub zdejmowanie. Za długie trzymanie paznokci pod lampą UV, lakier nałożony na paznokcie bez ochronnej bazy, zdrapywanie lakieru z paznokci zamiast jego rozpuszczania – to tylko niektóre z przewinień, których wynikiem jest znaczne osłabienie paznokci. Stają się cienkie, matowe, łamliwe i bardzo trudne do zregenerowania.
7. Stosowanie lakierów z aldehydem.
Zwykłe lakiery do paznokci również mogą być dla nich szkodliwe, zwłaszcza gdy do malowania używam lakierów ze składnikami takimi jak formaldehyd (in. kwas mrówkowy). To substancja, o której szkodliwości dowiedzieliśmy się dopiero niedawno, więc wiele lakierów nadal ją zawiera. Jeśli nie chcemy niszczyć paznokci, wybierajmy lakiery bez formaldehydu i innych związków, które mogą wnikać w płytkę i ją osłabiać.
8. Nieprawidłowe piłowanie paznokci.
Jeśli chodzi o przyczyny niszczenia paznokci, warto wspomnieć też o ich piłowaniu. Bardzo często używamy do tego nieodpowiednich akcesoriów lub robimy to w niewłaściwy sposób. To, co niszczy paznokcie, to m.in. piłowanie ich w różnych kierunkach – powinno się to robić pociągnięciami w jedną stronę. Warto używać do tego też papierowych pilników, które są delikatniejsze niż te metalowe lub szklane.
Dodaj komentarz