Kosmetyki „wolne od okrucieństwa”, czyli wegańskie

Kosmetyki wegańskie są w całości pozbawione substancji pochodzenia zwierzęcego, takich jak jedwab (włókno produkowane przez jedwabniki) czy lanolina (produkt uzyskiwany przy oczyszczaniu wełny owczej). Jeżeli nie mamy pewności, czy dany kosmetyk jest wegański, można sprawdzić jego skład na stronach internetowych poświęconych weganizmowi, na przykład PETA czy Vegan Society. Nawet jeżeli nie jesteś weganinem, dowiedz się, dlaczego warto kupować kosmetyki wegańskie.

Dlaczego warto kupować kosmetyki wegańskie?

Po kosmetyki wegańskie powinni sięgać wszyscy. Dlaczego? Powody są dwa. O ile nie wszystkich dotyczą względy ideologiczne, o tyle każdy powinien mieć na uwadze własne zdrowie. Kosmetyki wegańskie nie tylko powstają bez szkody dla zwierząt, lecz także są wolne od substancji, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet poważnych chorób u ludzi. Oto niektóre z toksycznych składników zawartych w popularnych (niewegańskich) kosmetykach i ich działanie:

  • Diethanolamine DEA/ Dietanolamina/ Triethanolamine (TEA) Monoethanolamine (MEA)/ Cocomide DEA/ Cocamide DEA – substancje dodawane do kosmetyków jako emulgatory i detergenty. Dla zmylenia konsumentów zwyczajowe nazwy chemiczne uzupełnia się o przedrostki, które mają sugerować ich naturalne pochodzenie. W połączeniu z innymi związkami azotowymi, również obecnymi w kosmetykach, tworzą rakotwórcze nitrozaminy. Poza tym działają drażniąco na błony śluzowe i skórę pachwin. Nie wolno ich stosować w czasie laktacji i ciąży.
  • Mineral oil/ Petrolatum/ Paraffin Oil/ Paraffinum liquidum/ Olej mineralny/ parafina/ olej parafinowy – produkty destylacji ropy naftowej, które nie wchłaniają się z jelit i skóry, zatykają pory oraz absorbują kurz i bakterie. Przyśpieszają procesy starzenia i rozpuszczają najwartościowsze składniki kosmetyczne. Dlaczego wobec stosuje się je w produkcji kosmetyków? Ponieważ są tanie i łatwo dostępne oraz zwiększają objętość kosmetyku w opakowaniu.

Substancje odzwierzęce w perfumach

Substancje pochodzenia zwierzęcego są zawarte także w perfumach, ponieważ przedłużają ich trwałość i mają ładny zapach. Ambra to substancja znajdująca się w jelitach kaszalotów, cybet to w wydzielina gruczołów okołoodbytniczych drapieżnych ssaków żyjących w Afryce, kastoreum to wysuszona wydzielina gruczołów bobra europejskiego i kanadyjskiego, a piżmo to wonna wydzielina gruczołów zlokalizowanych na podbrzuszu piżmowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *