Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji – to warto wiedzieć [rodzaje kwasów]

Dotychczas zabiegi pielęgnacyjne z kwasami były wyłącznie domeną salonów kosmetycznych. Teraz możesz wykonywać je także w domu, samodzielnie. Wymaga to jednak nieco przygotowania, wiedzy na temat kwasów i dobrania właściwych produktów. Warto poznać podstawowe zasady działania kwasów i postępowania z nimi. Dowiedz się, czym są kwasy kosmetyczne i na jakie grupy się dzielą, oraz poznaj ich właściwości.

Kwasy kosmetyczne – co to takiego?

Kwasy kosmetyczne, zwane inaczej hydroksylowe, lub hydrokwasy to grupa eksfoliantów chemicznych, czyli mówiąc najprościej: substancji złuszczających skórę. Pozyskuje się je głównie z naturalnych źródeł, czyli mleka i owoców. Kwasy takie stosuje się powszechnie nie tylko w peelingach, ale też w maskach, tonikach, żelach myjących i innych kosmetykach o właściwościach złuszczających.

Czy wiesz, jak starą tradycję mają kwasy w kosmetyce? Egipcjanki kąpiące się w kwaśnym mleku i przecierające twarz plastrami cytryny to “prekursorki” pielęgnacji z dwoma najpopularniejszymi kwasami – cytrynowym i mlekowym.

Jak działają kwasy kosmetyczne?

Kwasy hydroksylowe stosuje się przede wszystkim po to, by złuszczyć martwy naskórek. To doskonale oczyszcza skórę, odnawia i rewitalizuje ją, zwiększa chłonność, odmładza, poprawia jej wygląd i ogólny stan naskórka. Kwasy to totalna regeneracja skóry.
Regularnie stosowane pomagają zmniejszyć widoczność przebarwień i blizn, spłycają drobne zmarszczki, intensyfikują działanie innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Odblokowują też zatkane pory i wspierają odnowę komórkową.

Domowe kwasy kosmetyczne cechują się dużo mniejszym stężeniem kwasów od tego, jakie mają preparaty w gabinetach kosmetycznych – te ostatnie są stosowane pod czujnym okiem profesjonalisty i nadają się wyłącznie do zaawansowanych zabiegów. Nie są “dla laików”. Nie oznacza to oczywiście, że są one gorsze czy mniej skuteczne. Wymagają po prostu regularnego i częstego stosowania.

Kwasy hydroksylowe – podział

Kwasy kosmetyczne, które”wyszły” z gabinetów kosmetycznych i trafiły do łazienkowych szafek, dzieli się na 3 główne grupy:

  • kwasy alfa-hydroksylowe (AHA)
  • kwasy beta-hydroksylowe (BHA)
  • kwasy poli-hydroksylowe (PHA)

1. Kwasy AHA

Najpopularniejsze, najczęściej stosowane w pielęgnacji. Wykazują działanie złuszczające na powierzchni naskórka. Kwasy AHA są doskonałe w rozjaśnianiu przebarwień, harmonizują proces rogowacenia naskórka i – co najważniejsze – stymulują produkcję kolagenu, czyli spowalniają procesy starzenia się skóry. Jeśli mają one stężenie wyższe niż pH 3-4,5 to doskonale nawilżają skórę. Kwasy te są rozpuszczalne w wodzie i polecane głównie do cery suchej, normalnej, dojrzałej, trądzikowej i z przebarwieniami.

Kwasy AHA – rodzaje

  • kwas migdałowy – najdelikatniejszy i najbardziej popularny kwas AHA, który może być stosowany przez cały rok. Ma działanie antybakteryjne, łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum. Doskonale nawilża, oczyszcza i rewitalizuje skórę, a także pomaga pozbyć się blizn i domyka pory skóry;
  • kwas glikolowy – pozyskuje się z trzciny cukrowej. Składa się z najmniejszych cząstek wśród kwasów AHA, najsprawniej wnika w naskórek. Ma silniejsze działanie niż kwas migdałowy, mocniej złuszcza martwy naskórek, doskonale spłyca zmarszczki, zwiększa produkcję kolagenu, poprawia elastyczność skóry. Niestety może on podrażniać skórę, więc należy stosować go ostrożnie;
  • kwas cytrynowy – doskonały do rozjaśniania przebarwień i złuszczania martwego naskórka. Kwas cytrynowy to najstarszy, znany nam kwas AHA; pomaga w walce z trądzikiem i jest niezastąpiony w usuwaniu zaskórników. Otrzymuje się go z różnych owoców (nie tylko z cytryny);
  • kwas mlekowy – powstaje w procesie fermentacji cukru przez bakterie mlekowe; kolejny z popularnych, znanych od dawna kwasów AHA. Bardzo delikatny, chętnie i często stosowany do zrównoważenia pH kosmetyków do mycia włosów i higieny intymnej. Bierze udział w nawilżaniu skóry, rozjaśnia przebarwienia, a nawet stymuluje wzrost włosów i spłyca zmarszczki;
  • kwas jabłkowy – bardzo podobny w działaniu do kwasu cytrynowego, częsty składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. ma działanie nawilżające, rozprawia się ze zmarszczkami i regularnie stosowany zmniejsza ich widoczność, zwęża pory, wygładza i poprawia teksturę skóry;
  • kwas azelainowy – niezwykle łagodny kwas AHA, który ma właściwości przeciwbakteryjnych. Działa przeciwtrądzikowo i przeciwzapalnie. Nie powoduje skutków ubocznych, może być stosowany przy trądziku różowatym (łagodzi rumień) i do zmniejszania przebarwień. Jest tak łagodny, że może być stosowany latem.

2. Kwasy BHA

Do tej grupy zalicza się przede wszystkim kwas salicylowy; otrzymuje się go z kory wierzby, malin, liści brzozy i kwiatów rumianku.
Jest alternatywą dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą stosować kwasów AHA. Kwas salicylowy w warunkach domowych występuje w stężeniu 1-2% i ma działanie bakteriostatyczne. Delikatnie, ale skutecznie usuwa martwy naskórek, przenika przez warstwę sebum, dobrze oczyszcza gruczoły łojowych i przyspiesza pozbycie się zmian trądzikowych. Jest polecany głównie do cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej, z zaskórnikami i nadmiarem sebum. Bezpieczny, komfortowy w użyciu, nie powoduje szczypania, pieczenia i innych efektów ubocznych.

3. Kwasy PHA

Entuzjastycznie nazywane są kwasami nowej generacji. Znacznie łagodniejsze od kwasów AHA, idealne dla skóry wrażliwej, delikatnej i naczyniowej. Nie powodują pieczenia, ani zaczerwienienia skóry, nie dają również tak intensywnego efektu złuszczania skóry, dlatego trzeba je stosować nieprzerwanie i regularnie: wówczas są równie skuteczne w pielęgnacji, jak kwasy alfa-hydroksylowe.

Kwasy PHA – rodzaje

  • glukonolakton – wygładza, poprawia stan naczyń krwionośnych i łagodzi podrażnienia, pomaga pozbyć się pajączków przy skórze naczynkowej;
  • kwas laktobinowy – ma działanie antyoksydacyjne, spowalnia procesy starzenia się skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, a przy tym łagodzi stany zapalne.

4. Inne kwasy kosmetyczne

  • kwas lipohydroksylowy (LHA) – pochodna kwasu salicylowego o jeszcze łagodniejszym działaniu złuszczającym.
  • kwas kojowy – ma działanie antyoksydacyjne, doskonale rozjaśnia przebarwienia, działa też antybakteryjnie i nawilżająco.
  • kwas liponowy – idealny do cery dojrzałej, ze zmarszczkami. Ten kwas dobrze rozjaśnia przebarwienia i poprawia jędrność skóry.

TO WAŻNE
Jeśli zdecydujesz się włączyć kwasy do domowej pielęgnacji, pamiętaj, że nie należy stosować ich przed ekspozycją skóry na słońce, ani np. przed wyjściem do solarium. Kuracje kwasowe najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym oraz zawsze po przeprowadzeniu takiej kuracji, stosować kosmetyki ze stabilną formą filtrów UV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *