Mika w kosmetykach – działanie i zastosowanie

Mika jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie. Znalazła zastosowanie w kosmetyce ze względu na wiele właściwości. Jest używana w wielu produktach pielęgnacyjnych i przeznaczonych do makijażu. Jakie jest jej działanie?

Czym jest mika?

Mika jest minerałem zaliczanym do krzemianów. Występuje w Indiach, Rosji, Kanadzie i w Polsce. Mika wykorzystywana jest na przykład w urządzeniach elektrycznych, materiałach izolacyjnych, tworzywach sztucznych lub środkach ochrony roślin. Ze względu na błyszczący wygląd mika jest ceniona przez kolekcjonerów i wykorzystywana jako kamień ozdobny lub surowiec rzeźbiarski. Ma postać białych, kremowych, błyszczących, a czasem matowych płatków.

Właściwości miki w kosmetyce

Mikę w kosmetykach znajdziemy pod nazwą mica. Aby stała się jednym ze składników produktu, musi zostać oczyszczona z metali ciężkich, przejść badania laboratoryjne i zostać zmielona. Im będzie bardziej drobna, tym lepszy efekt da po zaaplikowaniu na twarz. Drobinki miki odbijają światło i zapewniają promienny wygląd. Mika zapobiega zbrylaniu się kosmetyków, ale słabiej wchłania sebum. Polecana jest do skóry normalnej i suchej.

Zastosowanie miki w kosmetyce

Mika nie może zostać samodzielnie zastosowana w kosmetyku, ponieważ nie ma właściwości przyczepnych. Z tego powodu należy łączyć ją z innymi składnikami, takimi jak:

-pigmenty – nadają kolor, mogą być naturalne lub syntetyczne,
-tlenki tytanu – bezpieczne dla zdrowia i w pełni naturalne, zapewniają połysk i chronią przed promieniami UV,
-silikony – chronią skórę, tworząc na jej powierzchni powłoczkę, a do tego zmiękczają i wygładzają,
-krzemionka – zwiększa sypkość miki oraz jej zdolność do pochłaniania sebum i wilgoci,
-pozostałe substancje matują, bielą i nawilżają.

Kosmetyki z zawartością miki

Najpopularniejszymi kosmetykami, w których znajdziemy mikę, są produkty kolorowe i pielęgnacyjne. Należą do nich: cienie do powiek, bazy pod makijaż, podkłady, pudry, balsamy do włosów i skóry, a nawet pasty do zębów.

Czy używanie miki jest bezpieczna dla zdrowia?

Jeżeli mika jest odpowiednio przygotowana, to nie powinna wpływać na stan zdrowia i kondycję skóry. Ten minerał nie wywołuje alergii, nie zapycha porów i nie ma terminu ważności. Ostrożność należy zachować wtedy, gdy samodzielnie mieszamy kosmetyki. Mika może być bowiem niedokładnie zmielona, a co gorsza zamiast niej można kupić aluminium lub drobny plastik. Stosowanie takich substancji jest zabronione w USA i Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *