Suche łokcie i kolana – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?
Sucha skóra na łokciach i kolanach nie tylko jest nieestetyczna, ale uciążliwa i niełatwa w pielęgnacji. Efekt “brudnych” łokci i kolan to zmora wielu kobiet, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy odrywamy nieco więcej ciała. Jak zwalczyć suchą skórę na łokciach i kolanach domowymi sposobami? Podpowiadamy!
Suche łokcie i kolana – przyczyny
Pewnie zastanawiasz się dlaczego Twoja skóra na łokciach i kolanach stale jest przesuszona i szorstka. Powodów może być kilka. Łokcie i kolana to specyficzne części naszego ciała. Chronią one stawy przed urazami. Ze względu na swoje położenie, skóra na nich jest grubsza i mniej unerwiona. Ponadto, stale pracują – zginają się i ruszają.
Skóra łokci i kolan jest szczególnie narażona na utratę wilgoci. Suchość tych okolic to efekt nadmiernego rogowacenia naskórka. W rezultacie skóra jest gruba, pofałdowana oraz podatna na zabrudzenia i przebarwienia, których ciężko jest się pozbyć.
Niekiedy jest to również objaw zaburzonej pracy organizmu. Choroby, które objawiają się uciążliwą suchością łokci i kolan to m.in.: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, niedoczynność tarczycy a nawet cukrzyca. Może mieć także podłoże genetyczne lub hormonalne. W przypadku nasilonej suchości, swędzenia i dyskomfortu, warto skonsultować się z lekarzem.
Domowe sposoby na suche łokcie i kolana
# peeling
Raz w tygodniu wykonaj peeling skóry łokci i kolan. W ten sposób pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka i poprawisz koloryt tych okolic. Ścierające drobinki peelingu pomogą usunąć wszelkie zabrudzenia i powierzchowne przebarwienia. Skóra łokci i kolan stanie się widocznie gładsza. Tak przygotowana lepiej przyjmie kolejne kosmetyki i cenne substancje odżywcze w nich zwarte.
# tonik lub peeling z kwasami
Kwasy zawarte w kosmetyku rozpuszczają warstwę, która scala komórki naskórka, dzięki czemu z łatwością złuszczają skórę. Niektóre kwasy działają na skórę nawilżająco i rozjaśniająco. Do takiego zabiegu polecany jest np. kwas glikolowy lub migdałowy. Nałóż niewielka ilość na płatek kosmetyczny i przetrzyj nim okolice łokci i kolan.
# krem i olejek
W przypadku chropowatej skóry, zwykły krem może nie być wystarczającym rozwiązaniem. Najlepiej wybrać taki produkt, który w swoim składzie ma m.in.: witaminę A i E, mocznik, masło shea, nagietek, kwas hialuronowy, glicerynę, oleje roślinne, lanolinę czy alantoinę. Preparat bogaty w te substancje pomoże odbudować barierę hydrolipidowa skóry. Warto sięgnąć także po kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej i skłonnej do podrażnień, które ukoją ewentualne swędzenie i pieczenie okolic łokci i kolan.
Zamiast kremu, lub jako bazy pod kosmetyk nawilżający, możesz użyć naturalnego olejku do skóry np. jojoba, kokosowego czy makadamia. Olejek dostarczy dodatkowego natłuszczenie i zmiękczenia.
# wazelina
Na noc, na skórę łokci i kolan, warto nałożyć grubą warstwę wazeliny. Wazelina to tłusty emolient o gęstej konsystencji. Jest tania i można dostać ją w każdej aptece i drogerii. Okład z wazeliny stworzy na powierzchni skóry swego rodzaju “płaszcz”, który zapobiegnie utracie wody, zmiękczy i uelastyczni skóry. Wazelina sama w sobie nie posiada właściwości nawilżających, jednak zaaplikowana po kremie, pozwala lepiej wchłonąć się substancjom odżywczym z wcześniej nałożonych kosmetyków.