Te rzeczy o stosowaniu retinolu MUSISZ WIEDZIEĆ
Retinol istnieje na rynku kosmetycznym od lat. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego pielęgnacji, inni go nie cierpią, gdyż według wielu retinol jest fotouczulający, powoduje plamy i przebarwienia skóry, a nawet podrażnia. Czy tak jest? Jak stosować retinol, żeby kuracja wypadła pomyślnie?
Zrozumieć jak działa retinol to zrozumieć, czym jest
Retinol nie jest zwykłą substancją okluzyjną czy emolientowa; witamina A w swojej czystej formie potrafi nieźle namieszać na skórze. Oczywiście w pozytywnym aspekcie. Chodzi o to, ze jeszcze nie została zdeklasowana jako substancja odmładzająca skorę – słowem: nic nie działa lepiej i staranniej na dojrzałą cerę niż witamina A. To dlatego tak bardzo kochamy retinol.
Jak działa na skórę?
Jego działanie ma dwie fazy:
- Najpierw – do około 2-ch tyg. Po stosowaniu retinolu (czasami dziej się to już po 1-2 użyciu) następuje łuszczenie naskórka. Wierzchnie warstwy skory łuszczą się i obumierają, aby ukazał się nowy naskórek. Tym samym zmniejsza się liczba komórek uszkodzonych, na rzecz nowych i młodych.
Oczywiście w tej fazie przemian skora może być nadreaktywna, lekko zaczerwieniona i uwrażliwiona. To normalne, ze odczuwasz szczypanie lub lekkie swędzenie. Wszystko po to, by skóra unormował swoją strukturę. - Regularne stosowanie przynosi skórze same profity: retinol zaczyna działać nie tylko powierzchniowo, ale też na głębsze warstwy skóry. A także wpływa na inne substancje cenne dla zachowania młodości i dobrego wyglądu: stymuluje syntezę kolagenu i zwiększa poziom kwasu hialuronowego w skórze.
Ten drugi etap jest właśnie momentem intensywnego wzmocnienia naskórka, jednak często widać jego efekty dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji retinolem. Dlatego wiele osób zniechęca się i rezygnuje z kuracji już w pierwszych tygodniach nie wiedząc, że witamina A potrzebuje czasu, by odmienić oblicze naszej skory.
Fakty o retinolu, które musisz znać
-
Kiedy najlepiej zacząć kuracje retinolem?
Ponieważ skóra może reagować reaktywnie (oczywiście wszystko zależy od jej rodzaju) – najlepiej stosować retinol w okresie jesiennym, gdy promieniowanie słoneczne jest nieco słabsze. Wtedy masz pewność, że skóra nie zmieni odcienia ani nie podrażni się od słonecznych poparzeń. Na dzień stosuj dodatkowo krem filtrem.
-
Jak długo stosować retinol?
Wiele zależy od tego, jak dużych stężeń i jakiej formy retinolu używasz. Często kuracja wygada tak, że po pol roku witaminę A należy na jakiś czas odstawić (najczęściej jest to też około 6 miesięcy), po cym rozpocząć na nowo.
Inna opcja to stosowanie retinolu po prostu przez cały rok, jednak sprawdza się ona najbardziej przy skórze tłustej i trądzikowej.
Stosowanie retinolu – o tym pamiętaj:
Retinol zacznij stosować na noc i nakładaj go na skórę co drugi dzień. Dopiero po około 2 tygodniach możesz zwiększyć ilość i częstotliwość stosowania kosmetyku. Przy bardzo wrażliwej skórze retinol można nakładać nawet tylko 1-2 razy na tydzień.
Przy stosowaniu kosmetyków z retinolem ważnym elementem pielęgnacji jest nawilżanie i natłuszczanie skóry, ponieważ retinol wzmaga łuszczenie. Jeśli odsłania się nowy naskórek jest rzeczą dość istotną, aby nie uległ on znacznemu przesuszeniu. Dlatego dobry krem nawilżający jest podstawą kuracji retinolem. Dlatego do kuracji możesz też włączyć delikatny, nawilżający kwas hialuronowy, który doskonale współgra z witaminą A.
Dodaj komentarz