Czym pielęgnować skórę, gdy masz 20, 30, 40, 50, 60 lat?
Kluczem do zdrowej, młodzieńczej i zadbanej skóry jest dobór odpowiednich do jej wieku substancji pielęgnujących. Retinol, peptydy, witamina C, kolagen, kwas hialuronowy, koenzym Q10 to wciąż najlepsze substancje, które są nie do pokonania, jeśli chodzi o skuteczną pielęgnację. Jak dopasować je do wieku skóry? Jaki krem wybrać, gdy masz 20,30 lat, a jaki w wieku późniejszym? Podpowiadamy!
Kiedy skóra zaczyna się starzeć?
Okazuje się, że dość wcześnie, bo już po 25 roku życia. Procesy starzenia skóry, przebiegają tak samo: zaczyna brakować nam kolagenu, jego ilość spada, podobnie jak wielu innych związków, które odpowiadają za jej napięcie i jędrność. Warto wiedzieć, że tempo (zwolnienie lub przyspieszenie) starzenia się skóry wynika ze stylu życia oraz oczywiście pielęgnacji i tego, jakich składników dostarczamy skórze. Istotna jest także tzw. higiena życia, czyli unikanie nadmiaru słońca, ograniczenie używek, odpowiednia ilość snu, zróżnicowana dieta i odstawienie mogą spowolnić ten proces. Dziś podpowiadamy, czego potrzeba skórze w każdym wieku, aby otrzymała prawidłową pielęgnację.
Pielęgnacja cery 20+; kwas hialuronowy
Skóra młoda jest dobrze napięta, nie brak jej elastyczności i nawilżenia. Chcąc opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek, najważniejsze jest nawilżanie i ochrona, czyli stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. Z tego względu najlepszym składnikiem pielęgnującym dla Ciebie będzie kwas hialuronowy, ponieważ jedna cząsteczka kwasu przyłącza około 250 cząsteczek wody! Hialuron wypełnia przestrzeń międzykomórkową i utrzymuje włókna kolagenowe w dobrej kondycji, ponieważ jest ich naturalną podporą.
Pielęgnacja cery 30+; kosmetyki z retinolem
Po trzydziestce procesy regeneracji skóry zaczynają zwalniać, podobnie jak produkcja elastyny i kolagenu – czyli białek warunkujących jej jędrność i elastyczność. Już po 30 roku życia skóra gorzej znosi promieniowanie słoneczne, dlatego mogą pojawić się plamy i przebarwienia słoneczne. Aby ją zregenerować i odnawiać naskórek, warto wykorzystać kosmetyki z retinolem albo dobre serum z witaminą C, które wspiera młodość skóry, dając jej wypoczęty i promienny wygląd, a także rozjaśnia przebarwienia słoneczne. Z kolei retinol ma właściwości złuszczające, przywraca skórze równomierny koloryt, zmniejsza widoczność przebarwień i wyprysków oraz spłyca zmarszczki.
Pielęgnacja cery 40+; peptydy i koenzym Q10
Po czterdziestym roku życia utrwalają się pierwsze zmarszczki, a bruzdy i linie na twarzy (zwłaszcza pod oczami i na czole) stają się coraz bardziej widoczne. Do tego dochodzą tzw. zmiany grawitacyjne, w związku z czym zmienia się owal twarzy, a skóra traci napięcie — to początek tzw. opadających policzków. Widać coraz więcej przebarwień, w efekcie koloryt skóry jest nierównomierny, zszarzały. Mocniej spowalnia produkcja kolagenu i elastyny, W tym okresie, oprócz kwasu hialuronowego i retinolu, warto sięgnąć po kremy z peptydami lub koenzymem Q10.
Peptydy to bioaktywne aminokwasy, które działają niczym botoks, a także spłycają zmarszczki, pobudzając produkcję elastyny i kolagenu – włókien podporowych skóry. Natomiast koenzym Q10 to naturalna substancja odpowiedzialna za wytwarzanie energii w każdej komórce organizmu. Doskonale dotlenia komórki naszej skóry, odmładzając i spowalniając tworzenie się nowych zmarszczek.
Pielęgnacja cery 50+ i 60+; fitoestrogeny i kolagen
Po 50 roku życia staje się coraz bardziej widoczny wpływ zmian hormonalnych, związany z obniżonym poziomem estrogenu. Oczywiście punktem przełomowym, po którym stężenie hormonów ekspresowo spada, jest menopauza. Niestety wówczas ilość włókien kolagenowych i elastylowych zmniejsza się o nawet o ⅓, a skóra zauważalnie traci jędrność, zaś jej koloryt jest jeszcze bardziej ziemisty. Słabnie też bariera hydro-lipidowa więc skóra traci nawilżenie i ochronę.
Dlatego oprócz retinolu warto włączyć do pielęgnacji kosmetyki, zawierające fitoestrogeny, które działają w sposób podobny do ludzkich estrogenów i intensyfikują regenerację dojrzałej skóry. Ważny jest takż kolagen, czyli główny składnik podporowy skóry. Dobre serum z kolagenem może być kluczowe w pielęgnacji skóry po 50 roku życia.
Dodaj komentarz