Kosmetyki do cery wrażliwej. Po jakie składniki sięgać, a jakich unikać?
Trudno pielęgnować skórę wrażliwą. Podrażnienia może wywołać nawet woda z kranu. Najlepiej sprawdzą się więc kosmetyki prosto z apteki. Ważne, aby miały kojące, regenerujące i silnie nawilżające właściwości.
Na początku doboru odpowiedniej pielęgnacji trzeba określić rodzaj skóry. Łatwo pomylić wrażliwą i alergiczną, jednak różnią się między sobą. Jak je rozróżnić? Co szkodzi cerze wrażliwej? Jakich kosmetyków używać?
Cera wrażliwa vs. cera alergiczna
Wrażliwość skóry często jest dziedziczona, lecz najczęściej nadwrażliwość pojawia się w wieku dojrzewania. Dlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze przyczyny:
- stosowanie silnych kosmetyków,
- używanie zbyt wielu kosmetyków,
- zanieczyszczenia powietrza i inne czynniki atmosferyczne,
- chlorowana woda,
- promieniowanie UVA i UVB,
- przewlekły stres.
Przemęczenie i stres sprawiają, że jesteśmy podatni na wszelkie infekcje, w tym infekcje skórne, jak trądzik różowaty czy AZS.
Nadwrażliwość skóry może powodować także alergie. Alergia jednak występuje nawet po kilku dniach, natomiast nadwrażliwa skóra ujawnia się od razu.
Najczęściej wrażliwa skóra pojawia się u kobiet, ponieważ jest o wiele bardziej delikatna i cieńsza niż skóra mężczyzn.
Ciekawostka: wrażliwa może być nie tylko sucha skóra, lecz każda. Tłusta czy mieszana cera często spotyka się z nadwrażliwością.
Cera wrażliwa – co jej szkodzi?
Przede wszystkim cera wrażliwa nie toleruje zmiany temperatur. Należy unikać klimatyzowanych czy zbyt gorących pomieszczeń. Szkodzi jej także dym, więc palenie papierosów nasila problem.
Powinno się również unikać wychodzenia z domu, gdy na dworze jest silny wiatr lub pada.
Nie sprawdzi się solarium – to nie miejsce dla osób o cerze wrażliwej.
Osoby, które mają cerę wrażliwą powinny także zrezygnować z syntetycznych materiałów.
Jakie kosmetyki dla cery wrażliwej?
Przede wszystkim sprawdzą się kosmetyki, które mają w składzie:
- panthenol (prowitaminę B5),
- glicerynę,
- alantoinę,
- witaminy A i E,
- wyciąg z rumianku, nagietka, melisy.
Niewskazane są natomiast:
- kwasy owocowe,
- wysuszające alkohole,
- retinol.
Podrażnienia mogą pojawić się nawet podczas demakijażu. Dlatego należy zrezygnować ze zbyt intensywnych żeli czy mydeł. Lepiej zmywać makijaż olejami lub delikatną pianką. Warto sięgać po kosmetyki, które przeznaczone są do cery wrażliwej.
Rynek kosmetyczny oferuje nam szereg kosmetyków dostosowanych do każdego rodzaju twarzy, w tym wrażliwej. To emulsje myjące, toniki, mleczka, których nie trzeba spłukiwać wodą. Często woda z kranu przyczynia się do podrażnień, dlatego jeżeli nie możemy obyć się bez wody, warto używać przegotowanej lub mineralnej.
Nadwrażliwa skóra wymaga kosmetyków z apteki. Kojąco-nawilżające substancje sprawdzą się doskonale – im mniej składników, tym lepiej. Wtedy mamy pewność, że nie doprowadzą do pieczenia czy podrażnień.
Cera wrażliwa i solarium? Niekoniecznie
Przebywanie w silnie nagrzanych pomieszczeniach jest niewskazane przy skórze wrażliwej. Solarium wyłącznie potęguje nadwrażliwość, dlatego należy tego unikać.
Zawsze przed wyjściem z domu osoby o wrażliwej cerze powinny wklepywać w skórę ochronny krem, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Wiatr i deszcz również niekorzystnie działają na cerę wrażliwą.
Dodaj komentarz