5 wrogów skóry – nawyki żywieniowe, które ją niszczą

“Przekarmiona” skóra  – to brzmi trochę przekornie, ale chyba nic bardziej obrazowo nie oddaje wyglądu skóry po tym gdy “karmimy” ją czymś, co jej nie służy. Zazwyczaj zwracamy uwagę na to, czy w kremie do twarzy nie ma jakiejś “niemiłej”, czyli drażniącej naskórek chemii i składników, których nie lubi nasza skóra. Dobrze, ale co z pokarmem? Okazuje się że to co jemy ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie oraz wygląd skóry. Czy znasz jej 5 największych wrogów? Oto “czarna lista” składników, które znacznie pogarszają wygląd skóry.

5 wrogów skóry – nawyki żywieniowe i pokarmy, które ją niszczą

1. Skóra twarzy vs cukier

Cukier nie służy nam niestety ani trochę. Oczywiście nie mówimy o tym z owoców, lecz o tym przetworzonym, rafinowanym cukrze. Jeśli jesz za dużo słodyczy i słodzisz w nadmiarze kawę – twój organizm da Ci o tym bardzo szybko znać. W jaki sposób?

Pierwsze objawy nadmiaru cukru  to zmiana zabarwienia skóry na lekko szarawy, blady. Co więcej, skóra stanie się cieńsza, pojawią się bolesne krostki, worki i cienie pod oczami oraz zmarszczki na czole.

Cukier bardzo obniża elastyczność skóry. Ma negatywny wpływ na jej sprężystość, przyczynia się do powstawania wykwitów skórnych a także oczywiście psuje zęby i znacznie pogarsza ich kondycję. nadmiar cukru jest też bardzo szkodliwy dla zdrowia – nie bez powodu jest on nazywany “białą trucizną”, oraz “białą śmiercią”. Jeśli musisz zjeść coś słodkiego – sięgnij po czyste kakao, miód lub suszone owoce.

2. Skóra twarzy vs gluten

Nasze ciało nieustannie się z nami komunikuje. Oczywiście nie zadzwoni pewnego dnia telefonem z informacją: hej, chyba pochłaniasz za dużo glutenu.

Dlatego wszelkie zmiany skórne potraktuj jak swoisty “sms” od twojego organizmu. Gluten znajduje sie bowiem dosyc wysoko na liście substancje niekorzystnuych dla naszej skóry i organizmu.

Objawem zbyt częstego spożywania glutenu  są wągry, które pojawiają się na podbródku, a także zaróżowione i lekko opuchnięte policzki. Zwróć na to uwagę. Zastąp gluten błonnikiem i pij dużo wody mineralnej, ziołowych naparów oraz soki.

3. Skóra vs tłuste produkty

Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu to oczywiście “klasyka” odpowiadająca za wszelkie za problemy skórne: tłuszcz ma niestety podobne działanie do cukru. Gdy poziom cukru lub tłuszczu we krwi wzrasta, to bardzo szybko zatykają się pory w skórze.

Tłuszcze trans uniemożliwiają też prawidłowe dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do komórek skóry. Efekt?  Zszarzała skóra, pozbawiona zdrowego blasku.

4. Skóra vs kawa

Kawa to obowiązkowy punkt dnia dla wielu z nas. Swoisty kick na pobudzenie i w ogóle jakiekolwiek funkcjonowanie zwłaszcza o poranku. Wiele osób wypija ja (o zgrozo) bez śniadania, obficie ją przy tym, słodząc i dodając mleko. to sposób na ultra-szybkie zepsucie nie tylko skóry ale i żołądka.

Co więcej: nadużywając kawy zwiększasz produkcję adrenaliny w organizmie. To zaś prowokuje szereg symptomów zbliżonych do stresu a w efekcie cierpi na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale też wygląd.

Kofeina w zbyt dużych ilościach nie pozwala też oczywiście na jakość snu i wypoczynku. Skóra nie jest w stanie się poprawnie zregenerować, oczyścić zrewitalizować. Jest stale zmęczona, poszarzała, pozbawiona witalności.

Jeśli już zdecydowałaś się na kawę lub uważasz, ze z anic nie zrezygnujesz z małej czarnej – niech to naprawdę będzie “mała” i “czarna”,. bez cukru. Wówczas możesz nawet sięgnąć w ciągu dnia po drugą kawę.

5. Skóra vs nietolerancja laktozy

Drugą obok nietolerancji glutenu bardzo częstą przypadłością jest również szeroko już opisywana wszędzie nietolerancja laktozy. Czy wiesz, że sposobem, by sprawdzić, jak produkty mleczne wpływają na Twój organizm, jest obserwowanie skóry?

Jak wygląda cera przy nietolerancji laktozy? Przede wszystkim zaobserwujesz lekką opuchliznę w okolicy podbródka, a także niewielkie białe krostki, worki pod oczami czy opuchnięte powieki.Jeśli zauważysz u siebie podobne symptomy – odstaw produkty mleczne na około 20 dni i obserwuj reakcję swojego organizmu. Jeśli po tym czasie skóra znacznie się poprawi – postaraj się zastąpić produkty mleczne innymi już na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *